Премиерът днес коментира и скандалния видео запис с полицейско насилие при ареста на финансиста Тенчо Попов. Борисов подчерта, че полицаите трябва да спазват закона и да не си позволяват да уронват престижа на службата. В същото време е категоричен, че няма да позволи служителите на МВР да бъдат заложници на хора, които дават подкупи.
Премиерът е разпоредил тези, които са участвали в задържането на Тенчо Попов да бъдат наказани. Това обеща и вътрешния министър, но след като приключи проверката на инспектората. Цветан Цветанов коментира, че не е редно да се прилага сила спрямо задържан, който не оказва съпротива.
Инспекторатът на вътрешното министерство ще направи детайлен анализ на поведението на служителите, участвали в задържането на Тенчо Попов. Ще се проверява и какъв инструктаж за операцията е даден от началниците на групата по задържанията. Целта на проверката е да се установи кой - какво е нарушил и каква отговорност носи.
Цветан Цветанов - вицепремиер и министър на вътрешните работи: "Разбира се, че е недопустимо да се оказва така насилие върху задържано лице, което реално вече не оказва съпротива, след като беше
задържан."
Премиерът от своя страна е категоричен, че законът трябва да се спазва и полицаите не трябва да рушат авторитета на службата си. Неприемливо е и
унизителното отношение към уличените в престъпление.
Бойко Борисов - министър-председател: "Мисля, че категорично и ясно се разграничихме. Нека да ви каже, преди два дни, когато разбрах, му се обадих и му казах: Това влияе на твоя авторитет - уволнявай, махай, за да има превенция! Така ли беше?"
Цветанов заяви, че няма да се колебае в налагането и на дисциплинарни наказания. Вътрешният министър допълни обаче, че в самото начало на записа се вижда как Тенчо Попов изблъсква единият от полицаите.
Цветан Цветанов - вицепремиер и министър на вътрешните работи: "Искам да благодаря на защитата на Тенчо Попов за предоставения запис в съдебната зала, защото ще можем да извършим една обективна проверка. Надявам се, че с предоставянето на част от този запис - те ще предоставят пълния запис, защото само минути преди да влязат полицаите, знаете че вътре е извършено корупционно деяние за манипулиране на едно бъдещо съдебно решение."
Борисов и Цветанов са единодушни - не трябва да се забравя, че Тенчо Попов, Николай Цонев и Петър Сантиров са обвинени в даване на подкуп за проваляне на разследването по сделката за комуникационна система за армията.
Бойко Борисов, министър-председател: "Виновните ще си понесат наказанието, но в никакъв случай няма да позволя да превръщате офицерите и хората, които задържат в жертви на престъпниците. От тук нататък за тези, които взимат подкупи, сега ние трябва да се оправдаваме ли? Няма да ме направите жертва, жертва на тия дето дават подкупи, бъдете сигурни."
Цветан Цветанов коментира, че не вижда проблем в искането на лидера на БСП Сергей Станишев със случая да се занимава парламентарна анкетна комисия.
Цветан Цветанов - вицепремиер и министър на вътрешните работи: "Тенчо Попов е в общи линии политическа фигура в управлението на Тройната коалиция и сами разбирате, че всичко, което се води като дела за оправянето на един бъдещ съдебен процес беше във връзка с бившия военен министър Николай Цонев, а той беше от квотата на НДСВ. Нормално е да има подобни политически реакции."
Според Цветанов обаче по-важен е общественият дебат по темата, както и недопускането на подобни прояви по време на задържания.