Генералният секретар на НАТО Андерс Фо Расмусен даде специално интервю за БНТ. Той коментира позицията на Алианса към арабските революции и операцията в Либия, мисията в Афганистан и крайните й цели, намеренията на НАТО да изгради противоракетен щит в Европа и отношенията с Русия, новото място на Китай в глобалното пространство и нуждата от конструктивен диалог по темите на сигурността с тази азиатска страна, за новата перспектива пред Западните Балкани след ареста на Ратко Младич.
Във видеофайла вижте цялото интервю на Валери Маринов с генералния секратар на НАТО Андерс Фо Расмусен.
ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ИНТЕРВЮТО:
Репортер:
Добро утро. Без да губим излишно време, направо преминаваме към разговора с Андерс Фо Расмусен. Г-н главен секретар, НАТО възприе преди една година стратегията си и вече имаме операция в Либия - НАТО адекватно успя ли да реагира в тази ситуация?
Андерс Фо Расмусен:
НАТО винаги е готово да действа, но аз не мисля, че някой беше предвидил това, което се случи в Северна Африка, в Близкия Изток. Но когато ситуацията започна да ескалира в Либия, ние бяхме готови и взехме много бързо решения.
Репортер:
Имам странното усещане, че първо Франция и Великобритания взеха решенията да влязат в Либия, след това американците взеха командването, какво се случи там?
Андерс Фо Расмусен:
Мисля, че на практика това беше правилният начин да се постъпи, защото Съветът за сигурност на ООН прие една историческа резолюция да защити цивилните в Либия и беше много важно веднага да се действа, така че коалицията, страните, които бяха готови да действат, взеха решение в последната минута, но те знаеха, че е много по-ефективно, ако има обединено командване, установената рамка, която НАТО представлява и затова решихме ние да поемем веднага след това и нещата се получиха ефективно.
Репортер:
Съществува Афганистан, която е главен приоритет за Алианса, сега има Либия - можете ли да се справите с двете операции едновременно?
Андерс Фог Расмусен:
Да, разбира се. НАТО има амбицията да може да управлява големи конфликти като тези паралелно и определено имаме и възможностите да го направим. С други думи, нашата операция в Либия няма да окаже някакво отрицателно влияние върху операцията в Афганистан, ние ще си завършим мисиите и на едното, и на другото място.
Репортер:
Както казахте, защитавате цивилните граждани в Либия, до каква степен сте склонни да влизате в страната и логичният въпрос е кога ще излезете от страната?
Андерс Фо Расмусен:
Да, това е добър въпрос. Не искам да правя прогнози за времето, но сме определили три много ясни военни цели. Първо, пълен край на всякакви атаки срещу цивилни в Либия. На второ място, изтегляне на военните сили на Кадафи, както и на милициите на Кадафи от техните позиции. На трето място, непрекъснат достъп на хуманитарната помощ към Либия, без някакви пречки. И ще се изтеглим, когато тези три цели са изпълнени.
Репортер:
Как ще се справите със ситуацията в Близкия Изток, защото не е само Либия проблем, има ситуации в Египет, в Сирия, в Йемен?
Андерс Фо Расмусен:
На първо място, нека да подчертая, че НАТО няма намерение да се намесва нито в Сирия, нито в Йемен. Ние оперираме в Либия, защото има очевиден, ясен мандат на ООН за там. Просто Съветът за сигурност помоли страните членки да предприемат действия за предпазване на цивилното население в Либия и това е причината, поради която ние сме там, и нашата операция в Либия има силната подкрепа от страните по света. Така че нека да се съсредоточим за приключване на нашата либийска мисия.
Репортер:
Тероризмът е една от най-основните заплахи и от тази гледна точка НАТО смята да изгради противоракетен щит в Европа. Какви са ви отношенията с Русия, до каква степен бихте били склонни да погледнете на изток и как Западът се отнася към този поглед?
Андерс Фо Расмусен:
Първо, доколкото става дума за нашите връзки с Русия, виждаме, че има подобрение през последната година, бих казал, а доколкото става дума за нашата противоракетна защита, ние взехме решение вътре в НАТО да установим една система за противоракетна отбрана, базирана в НАТО, защото заплахата от ракети е реална, а когато има реална заплаха на нас ни трябва реална защита и затова сме решили, че НАТО има нужда от противоракетна отбрана. От друга страна обаче сме помолили Русия да съдейства, защото смятаме, че заплахата от ракетно нападение е обща - не само за НАТО, но и за Русия. Тя ще има същите проблеми със сигурността и вече едно сътрудничество с Русия ще направи много по-ефективна цялата система. Сътрудничеството с Русия ще демонстрира на Русия, че ние нямаме намерение да заплашваме Русия, затова сме поканили Русия на преговори. Ние водим тези преговори в момента, за да видим как ще се построи архитектурата на тази противоракетна защита.
Репортер:
Поправете ме, ако греша, на политическо ниво винаги има съгласие, но на военно ниво има несъгласие, съгласен ли сте?
Андерс Фо Расмусен:
По-скоро е смесица от двете. Нека да опиша как ние виждаме идеята. Ние смятаме, че трябва да има две независими системи - руска и натовска. Тези две независими системи да имат обща цел, да предпазват нашето население от заплахата на ракетно нападение и вече можем да обменяме данни, да си сътрудничим в други сфери, като крайната цел е цялостната система да бъде много по-ефикасна. Това е начинът, по който ние виждаме нещата и вече на тази база разговаряме с руската страна за това, как можем да разработим това сътрудничество и се надявам, че можем да приключим следващата пролет, 2012-а, когато ще бъде следващата среща на високо равнище на НАТО.
Репортер:
Бихте ли споменали, как мислите, че е вашето място при взимането на решения на България за изграждането и архитектурата на този противоракетен щит?
Андерс Фо Расмусен:
Все още не сме взели окончателното решение за това, къде ще бъдат разположени установките, но новата идея за противоракетна защита е много гъвкава, така че ПРО като установки може да бъде разположена навсякъде - и в България, и в други страни, това вече ще зависи много от това, как се развиват събитията нататък.
Репортер:
Дали мога пак да погледна малко по далече на изток - Китай. Как бихте се справили с новото място на Китай в глобалното пространство?
Андерс Фог Расмусен:
Да, това си е предизвикателство, но и възможност за всички, и за нас, и смятам, че правилната реакция е по-скоро да се започне един конструктивен диалог с Китай, свързан и с политиката на сигурността, защото Китай е и ще бъде основен играч на международната сцена и на нас ще ни бъде нужен диалог с Китай, свързан с общи въпроси от сигурността.
Репортер:
И последният ми въпрос - смятате ли, че с ареста на Ратко Младич Западните Балкани имат нова перспектива за Обединена Европа?
Андерс Фо Расмусен:
Да, определено, задържането на Ратко Младич е много важна стъпка за Западните Балкани, защото това изпраща ясни сигнали на целия свят, че няма да бъдат толерирани военни престъпления, че те ще бъдат наказани в крайна сметка. А доколкото става за Западните Балкани в частност, това също е много важна стъпка към едно осъзнаване на общата мисия за интегриране на всички страни от Западните Балкани в нашата евроатлантическа общност - и ЕС, и НАТО. Аз лично бих искал всички страни плюс Сърбия да бъдат интегрирани в тези две организации.
Репортер:
Благодаря ви, г-н главен секретар, за това интервю.
Водещ:
Благодарим на Валери Маринов и разбира се, на генералния секретар на НАТО Андерс Фо Расмусен. С няколко думи акцентите в интервюто на генералния секретар на НАТО за БНТ - той не се ангажира с конкретен срок, в който ще приключи операцията на НАТО в Либия „Обединен защитник", но пък назова съвсем конкретни три цели, която тази операция преследва. Фог Расмусен заяви също, че няма никакъв проблем НАТО да се справи едновременно както с мисията си в Либия, така и с тази в Афганистан. Що се отнася до изграждането на противоракетен щит, който да пази Европа от балистични нападения, той заяви „че има подобрение в отношенията с Русия, че НАТО има нужда от изграждането на такава противоракетна отбрана и по никакъв начин няма намерение да заплашва Русия".