Специалистите от музеите, галериите и библиотеките в цялата страна излязоха на протест, заради ниското заплащане на труда им.
Любава Георгиева, уредник в НИМ: "Почти всеки един от колегите ни уредници отговаря поне за една сбирка, която се състои от минимум 100 и повече експоната, които наистина са с доста сериозна оценка."
Елка Пенкова, арехеолог НИМ: "Младите специалисти, с висше образование, са с 400 лв. заплата".Двойно увеличение на заплатите поискаха работещи в музеи, галерии и библиотеки под прозорците на Народното събрание. - Ние сме единствените в България, които съхраняваме цялото филмово изкуство. - Има целенасочена политика за унищожение на българската култура. В Созопол, Центърът за подводна археология се включи в протеста по нестандартен начин - на работното си място под вода, в акваторията на пристанището на Несебър. Там екипът проучва антично корабокрушение. Протестът на библиотекарите в Пловдив бе подкрепен от артисти, университетски преподаватели и политици. На протест излязоха и от варненската регионална библиотека.
Даниела Канева, Регионална библиотека „Пенчо Славейков" - Варна: "Библиотеките наистина предоставят книги за четене, но не само това. В днешно време това са пространствата, в които човек може да се развива през целия си живот на достъпни цени".В деня на недоволство музеите не затвориха своите врати, а поканиха всички, които искат да ги подкрепят. Служителите им получиха подкрепа и от синдикатите. За повече пари за музеите и галериите се обяви и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси: "Смятам, че техните искания са справедливи. Наистина това е един сектор, особено в частта му, подчинена на Министерството на културата, а не на общините е хронично недофинансиран".Затова между първо и второ четене депутатите ще обсъдят как бюджетът може да подпомогне недоволните културни институции.
На първото заседание на новото правителство Румен Радев очерта основните приоритети
Министрите от кабинета "Радев" положиха клетва, кои са първите им задачи? (ОБЗОР)
До 10 дни започва пръскането срещу комари по Дунава, след като бяха отпуснати 1,28 млн. евро