Без аварии по електропреносната мрежа сме посрещнали Новата година, съобщиха от Електроенергийния системен оператор. Поради сравнително високите среднодневни температури няма регистрирано рекордно потребление. Още подробности от Николай Минков, който е в централната оперативна зала на ЕСО.
Над 15 000 км. са далекопроводите високо напрежение в България - 400, 220 и 110 киловолта.
Дали електроенергийната система издържа на пиковото потребление по време на новогодишните празници?
Ангелин Цечев: Товарът на електроенергийната система в новогодишната нощ достигна до 6 400 мегават в 18.00 ч на 31 декември, което е един сравнително малък товар за възможностите на електропреносната мрежа на България. Най-ниското е отчетено в 7.00 ч. на 1 януари, вече 2019 г. - 3 800 мегавата. Най-високото потребление за първи януари 2019 г. е 5 500 мегавата в 19.00 часа отчетено. Нямаме констатирани аварии, няма лишени консуматори и потребители по вина на ЕСО. Във връзка с добрите метеорологични условия, които имахме през тези празнични дни, не се наложи да бъдат включвани допълнително мощности, да бъде активиран студеният резерв. Напротив, даже системата беше в малък излишък, тъй като явно и самите потребители във връзка с хубавото време използваха и консумираха по-малко електроенергия.
Какво планира ЕСО като инвестиции през 2019-та?
Ангелин Цечев: ЕСО планира да вложи в разширение и рехабилитация на своята електропреносна мрежа над 130 млн. лв.
И нека да завършим с това - колко е средното производство на ел. енергия в България.
То е някъде около 6 000 мегавата, като най-голям процент произведено електричество се падат на електроцентралите в Маришкия басейн - близо 49%, 33% от производството, на електроенергия формира АЕЦ- Козлодуй, 5 процента и половина се падат на така наречените заводски ТЕЦ-ове и около 5% на фотоволтаичните централи.