Близо 5 хиляди великденски яйца боядисаха деца в няколко български града при опит за нов балкански рекорд. Организира се за втори път от Фондация "Национален тръст за съхранение на културно историческото наследство България", а броят на участниците тази година е почти двойно повече от миналогодишния рекорд. След София, Пловдив и Копривщица, деца боядисваха яйца в Крайдунавския парк във Видин.
На Велика събота във Видин беше спазена традицията за шарене на великденските яйца. Според организаторите, играта е най- добрият начин за опознаване на обичаите.
Ангел Ангелов, Фондация "Национален тръст за съхранение на културно историческото наследство България"
„Децата отнасят една част от традицията в джобчето си. Понамацат си пръстите и си играят. И така предаваме този традиционен начин за отбелязване на Великден."
Боите бяха приготвени само от естествени материали, а децата избираха сами техниката, по която да украсяват.
-момченце: „Сложих го в боята и го въртях с черпака."
- момиченце:„Първо ще напиша някаква буква, после ще го сложа в дадена боя."
Във видинския край наричат боядисаните яйца „перашки". Първите от тях се запазват.
- момченце:„Първо се боядисват трите в червени- за Богородица, за Исус и за къщата...И те се боядисват трите рано, после се боядисват в други цветове."
За участието си в опита за рекорд, всяко от децата получи сертификат.
Боядисаните яйца отнесоха у дома, за да проверят на Великден кое ще е най-здравото.
Заради несъответствие между доходи и начин на живот: Вътрешният министър поиска проверка на Делян Пеевски
Президентът Илияна Йотова връчи дипломите на випускниците на Военната академия (СНИМКИ)
Опасна жега на работното място: Инспекцията по труда призова за повече почивки и разхлаждане
Работната група продължава работата по избора на град домакин на "Евровизия" 2027
Първият от очакваните до 8 американски самолета цистерни кацна в базата в "Безмер"
Работната група продължава работата по избора на град домакин на "Евровизия" 2027