НОВИНИ

Днес Велико Търново отбелязва своя празник

Днес е празникът на Велико Търново. Старата столица отбелязва една от най-знаменитите и славни победи на Второто българско царство – битката при Клокотница през 1230 година, в която цар Иван Асен Втори побеждава епирския деспот Теодор Комнин. Официалният празник се чества вече 139 години и по традиция се свързва с настъпването на първа пролет, както и с почитането на Св. Четиридесет мъченици.

bnt avatar logo
от Зорница Илиева
07:16, 22.03.2017
7272
Чете се за: 01:36 мин.
У нас

Не случайно историята свързва цар Иван Асен II с църквата „Св. 40 мъченици“ в старата столица. Един от най-старите храмове датира от Ранно византийско време. Църквата е света обител на Божията майка до Второто българско царство и управлението на цар Иван Асен II. Владетелят, който я възстановява и й дава името на Светите мъченици.

Соня Петрова, екскурзовод, РИМ-В. Търново: "В лето 6738 индикт трети аз, Иван Асен в Христа Бога верен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асен, създадох из основи и с живопис украсих докрай предшествената тази църква в името на Светите 40 мъченици, с помощта на които в 12 година от моето управление излязох на бран в Романия и разбих гръцката войска и плених самия цар кир Теодор Комнин и всичките му боляри!“

Цар Иван Асен II почитал Светите 40 мъченици, защото вярвал, че те покровителствали тежката битка при Клокотница през 1230 година. Затова посветил победата на тях, като изсякъл надпис върху една от мраморните колони в църквата, който е запазен и до днес.

Соня Петрова, екскурзовод, РИМ-В. Търново: "Тази църква не е само на Търново, тази победа не е само на столицата Търново, тя е победа за България. Тогава България става значима сила в целия европейски югоизток и когато всички четат и знаят и дойдат тук, те усещат духа на историята на това място!“
Снежана Данева, зам.-кмет на община Велико Търново: "Велико Търново е бил първият град, който си е избрал точно тази дата да празнува празника и традицията е вече тя да продължи 139 години!“

Първите сведения за честването на 22 март като официален празник на Велико Търново датират още от 1879 година - непосредствено след Освобождението на България. След 1944 година празникът изчезва от календара, за да се върне отново през 1986 година. По традиция днес се събират хиляди гости от цялата страна, а честванията започват от църквата „Св. 40 мъченици“.

Снежана Данева, зам.-кмет на община Велико Търново: "Още в 07:30 започва празничната света литургия по традиция. Негово високопреосвещенство митрополит Григорий ще отслужи литургията. Оттам кметът на общината ще изнесе празнично слово в църквата и започва празничното шествие така, както се е празнувало още през 19. век с портретите на благодетелите на града!“
Соня Петрова, екскурзовод, РИМ-В. Търново: "Това са културни дейци, просветители, дарители на църквите, читалищата, библиотеките на културните средища в града ни!“
Снежана Данева, зам.-кмет на община Велико Търново: "В четири и половина започва подгряващото парти от Европейския център към центъра на града, което е много впечатляващо, и уличен парад, който мисля, че се прави единствено в нашия град и се очаква от всички млади хора в града!“

По традиция, кулминация на честванията са аудио-визуалният спектакъл „Звук и Светлина“ на хълма Царевец, летящи фенери и празничната заря на площад „Цар Иван Асен Втори".

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Жалбите в комисията за защита от дискриминация по признак религия са намалели
Жалбите в комисията за защита от дискриминация по признак религия са намалели
Опасен мост застрашава хората във Варна
Опасен мост застрашава хората във Варна