Германия отхвърли категорично вчерашните нападки на турския президент Ердоган, който сравни отмяната на митинги за турския референдум в германски градове с нацистки практики. Ердоган обвини още Германия, че няма нищо общо с демокрацията и заяви, че никой не може да го спре да отиде там и да говори. Преди срещата си в Брюксел външните министри от Eвросъюза също коментираха възникналото напрежение.
This is a modal window.
От името на канцлера Меркел и цялото правителство говорителят Зайберт отхвърли паралелите на турския президент между днешна Германия и нацизма като неприемливи.
Щефан Зайберт, говорител на правителството на Германия: Такива сравнения винаги са абсурдни и неуместни, защото водят само до едно - омаловажаване на престъпленията срещу човечеството.
Зайберт същевременно подчерта, че трябва да се работи за нормализиране на отношенията между двете страни.
Щефан Зайберт говорител на правителството на Германия: Нека говорим открито и когато е необходимо критично. Но нека не забравяме особеното значение на нашето тясно партньорство.
Турски министри може да участват в предизборни прояви в Германия, ако има разрешение и ако се спазва законът и прозрачността, допълни говорителят.
Снощи германският министър на правосъдието Хайку Маас предупреди, че не бива да се късат дипломатическите отношения и да се забранява на Ердоган да посещава Германия, защото това ще го хвърли право в ръцете на Русия. Германия има най-голямата турска диаспора в Евросъюза. Днес преди съвета на външните министри в Брюксел се чуха позиции и на други страни по въпроса за предизборните прояви на спорния турски референдум.
Жан Аселборн - министър на външните работи на Люксембург: Проблемът с Турция не е за бежанците, а за приятелството между един велик народ и Евросъюза. Не мисля, че всички в Турция са съгласни с президента Ердоган и ние трябва да отчетем тяхното мнение.
Себастиян Курц - министър на външните работи на Австрия: Решението ни трябва да е ясно - ние не приемаме никаква изборна кампания на турски политици в Австрия. Не желаем прехвърляне в Австрия на кампании от други страни, нито внос в страната ни на външни конфликти.
Според словашкия първи дипломат Мирослав Лайчак се вижда липсата на европейски правила за митинги на политици от държави извън Евросъюза и че е време за такава дискусия.