В Гърция да бъде обявено извънредно положение заради бежанците. Това поиска гръцки областен управител, а по-рано от Брюксел бяха отправени предупреждения, че южната ни съседка скоро няма да може да се справя с мигрантския приток. Каква е ситуацията на гръцко-македонската граница следи нашият специален пратеник в Идомени Александър Марков.
13 хиляди са вече бежанците в гръцкия лагер Идомени. ООН и Червеният кръст обявиха, че ситуацията там е на ръба да придобие мащабите на хуманитарна криза. Македония не дава сигнали, че ще промени политиката си на минимално пропускане на бежанци, като същевременно въвежда все по-рестриктивни мерки спрямо мигрантите.
Вагелис Стратис, "Червен кръст", Гърция: Всеки ден пристигат много мигранти. В лагера има над 10 хиляди души. И продължават да идват мигранти от други лагери. Сътрудничеството между различните неправителствени организации е много добро. Ние осигуряваме храна, одеяла, спални чували. Медицинският екип осигурява лекарска помощ. Не знам дали границата е отворена сега. Знам, че няколко души са преминали през границата тази сутрин. Проблемът е, че постоянно пристигат хора, а много малко бежанци могат да преминат границата. Лагерът тук е препълнен.
Спешното искане за извънредно положение е било изпратено до Главния секретариат за гражданска защита към министерството за опазване на околната среда, в което регионалният управител настоява в областта Килкис да бъде обявено извънредно положение, докато районът бъде разтоварен от бежанските потоци.
Засега няма опасност бежанците да се насочат към страната ни, предаде нашия специален пратеник на място Александър Марков. Причините са две - влезли веднъж на наша територия, според Дъблинското споразумение - след това те не могат да продължат пътя си към Европа, освен това и много от тях нямат средства, за да стигнат до България от лагер Идомени.
Резан от Алепо. С 8-членното си семейства са Идомени от 5 дни. Чичо му, който е живял 20 години в България, сега ги чака в Германия. Приятели на Резан са опитвали неколкократно да минат през България преди месеци.
Резан, бежанец от Алепо: Преди 6-8 месеца беше по-лесно да се мине през България. Мафията, трафикантите работеха активно и можеха да те прекарат. Можеше да влезеш в България до София и оттам до Сърбия, но сега е по-трудно и затова предпочитаме да минем оттук.
Резан не обмисля да търси убежище в България, защото била твърде бедна страна. Същото мислят болшинството от лагеруващите в Идомени.
"Не искам да минавам нито през Албания, нито през България. Оставам тук и ще изчакам", казва бежанец.
"Можем и ще вървим само по балканския маршрут. Албания и България - не!", категоричен е друг.
Фуад има здравословни проблеми. Разболял се е при пристигането си и сега не може и да си помисли да извърви още 150 километра до българо-гръцката граница при Кулата.
Фуад, бежанец от Сирия: Пропътувахме пътя от Алепо през Турция до Гърция и Идомени. Ако България отвори границите си, така че свободно да можем да преминем оттам, ще преминем, но няма да оставаме.
Алла, който заварихме в Идомени преди седмица, все още е тук. Казва, че хората са болни, нямат пари и затова не могат да предприемат нови дълги пътувания.
Алла, бежанец от Сирия: Правилата на Дъблинския регламент са основната причина да не минем през България, защото там ще влезем и ще трябва да останем. ще ни вземат отпечатъците, ще ни принудят да останем, което не е добре за никого от нас, тъй като имаме семейства в Германия, Дания и Швеция и искаме да отидем при тях.
Алла е готов да рискува.
Алла, бежанец от Сирия: Ако ситуацията тук остане може би ще пробвам да мина нелегално през Албания или България.
Ако Алла и десетки хиляди като него останат блокирани в Идомени, предупреждават експертите, ситуацията може да излезе от контрол и да се стигне до сцени на насилие.