По неписана традиция всеки политически вот е повод за социална равносметка. Хората се питат какво какво ново се е появило в тяхното населено място и доколко надеждите им имат реално покритие. Наш екип се опита да види тази равносметка в малкия град Мездра през очите на неговите жители.
Повече от век Мездра е известна като железничарско селище. Най-високата сграда в града е 8-етажното бивше младежко общежитие на БДЖ, в което са живели десетки млади семейства. Сега то е празно и се руши, като материалния символ на загубата на работни места.
Д-р Радоил Попов, лекар
"Проблемът на Мездра е само един, но много голям, това е че младите хора напуснаха града. И причината я знаете - липсата на възможност да работят в града и това е най-страшното."
Статистиката показва, че ежегодно Мездра намалява със стотици жители и демографската криза се задълбочава. Все пак има и една добра новина: чуждестранен инвеститор създаде голям завод за автомобилна екипировка и почти ликвидира безработицата.
Миглена Стефанова - жител на Мездра
"Аз лично работя в една фирма, която направи не само за мен да е добре, но и за мнозина от околността, защото тя позволи на много хора да започнат работа и това дава възможност да бъдем по-добре и да живеем по-добре."
Сега хората са раздвоени в мнението си дали ще има ли още добри новини след поредните избори.
Д-р Радоил Попов
"Едва ли нещо ще се промени на тези избори, защото гласуваме за президентска институция, която едва ли има прерогативите да реши проблемите."
"Не очакваме нищо, защото 27 години очакваме и нищо. Няма да се промени нито с тези избори, нито със следващите."
"Аз мисля, че нещо ще се промени, нали затова сме в тази държава все още и очакваме с надежда дано политиците да преосмислят нещата и да видят накъде трябва да върви тази държава."
Остава надеждата, че политиците правилно ще разчетат посланията и надеждите на народния вот.