Първа голяма обществена дискусия по приоритетите на страната ни по време на българското европредседателство. На нея министър Лиляна Павлова изведе приоритетните теми - това са младежката заетост, иновациите и образованието. Дискусията озаглавена „101 дни до София - Столица на Европа" е организирана съвместно със Сдружение „ПанЕвропа България" и представителството на Европейската комисия у нас.
Трябва да превърнем председателството в надпартийна тема, по която да търсим единение, а не фрагментация. В същото време България ще има ясна позиция по важните за нас теми, заяви министър Павлова по време на дискусията.
Лиляна Павлова - министър на за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз: България ще има своето място, няма да сме слушатели, ще имаме позиция и ясните послания, които ще защитават националния интерес и в същия момент ще бъдем тези, които да сме равнопоставен партньор, търсещи диалог и разбирателство.
Имаме амбицията да бъдем „Балканско председателство", припомни Павлова и потвърди готовността страната ни да работи за европейската перспектива за гражданите на съседните страни.
По време на дебата се роди идеята за създаването на Граждански съвет. Чрез него ще се осигури обратна връзка с хората, които имат интерес към реализацията на българското председателство и ще се съберат полезни съвети. Да участва в гражданския дебат е поканен и председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер.
Важно е това първо в историята ни председателство да завърши със знак плюс, подчерта в речта си Гергана Паси, председател на Сдружение „ПанЕвропа България".
Гергана Паси - председател на "ПанЕвропа България": Ако след тези 6 месеца Европа знае повече за България, българското участие в ЕС ще бъде много по-солидно след това председателство.
Според евродепутата Андрей Новаков българското председателство идва в исторически момент - и заради Брекзит, и заради това, че многогодишната финансова рамка трябва да бъде приета именно тогава. Той сподели и идеята си за обединение на еврофондовете, които ще могат да работят само с един правилник.
Андрей Новаков - член на Европейския парламент: Всички пет фонда - ако броим структурните и инвестиционни фондове, ако прибавим към тях и фонд солидарност, и фонд за приспособяване към глобализацията, спокойно могат да бъдат обединени в един фонд - монофонд.
Следващият публичен дебат е на 23 октомври с участието на неправителствени организации.