В края на 2018 г. населението на България е 7 милиона и 39 души. Това показва годишното демографско изследване на Националната статистика. А тенденцията на демографските процеси сочи, че в момента българите вече сме под 7 милиона.Освен, че намалява, нацията ни застарява, а раждаемостта спада.
За една година населението на България е намаляло с 50 хиляди души или с 0,7 %.
Магдалена Костова, директор Дирекция " Демографска статистика": Може да кажем, че към днешна дата населението е под 7 млн.
Българите продължават да застаряват- хората над 65 години веча са 21 % от населението. Най-висок е делът на възрастните хора във Видин и Габрово, най-нисък в София и Варна.
В следствие на това се повишава и средната възраст на българина- тя вече е 43,8 години.
В градовете живеят три пъти повече хора отколкото в селата. Обезлюдените населени места са 164. Най- много те са в Габровско и Великотърновско.
Най-много българи, над милион и 320 хиляди души живеят в София-град, най- малката област е Видин - с 84 хиляди души.
Видин е в дъното на таблицата по почти всички демографски показатели- висока смъртност, ниска раждаемост, застаряване.
Много малко хора останахме. Всичко избяга по чужбина.В нашия вход 4-5 апартамента все са в чужбина.
Няма хора, понеже вечер в пет часа тук-там виждам някой. Хората изчезнаха, моите деца също. Едното е в Испания, другото в Гърция.
От 1990 насам коефициентът на естествения прираст у нас е отрицателен .
Намалява броят на родените деца през 2018-та.Те са малко над 62 хиляди, а това е с 2,7 на сто по- малко от предходната година.
Най-висока остава раждаемостта в Сливен.Продължава да расте броят на извънбрачните раждания и те вече са 58,6 % от всички.
Въпреки че нивото на смъртност у нас продължава да е най- високото в ЕС, все пак броят на починалите намалява, а детската смъртност достига най- ниското си ниво.
За съжаление средната продължителност на живота вместо да се увеличава остава същата и е 74,8 години.
И една по- оптимистична новина- през 2018 г. са регистрирани с 368 брака повече отколкото през предходната