Център за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология ще бъде изграден в Пловдив. Това става възможно, след като екип от български учени спечели проект "PlantaSYST" на стойност 15 милиона евро, който бе одобрен във втория етап по програмата „Хоризонт 2020“ на Европейската комисия.
Проектът е спечелен в сериозна конкуренция с участници от други европейски държави.
Златина Карова - Министерство на образованието
"Конкуренцията е било от над 170 организации в Европа, сред които и два български проекта, от които един стига до финала. Това е голям успех за българската наука и нейния потенциал и голям успех за Пловдив, защото повече точки са дадени на проекта именно заради неговия регионален ефект."
Научния център, който ще бъде изграден по проекта, има за цел да бъде свързващо звено между различни научно-изследователски институти и компании, работещи в сферата на растениевдъството. Сред тях е института по зеленчукови култури „Марица” в Пловдив.
Доц. д-р Цанко Гечев - координатор на проекта
"Те например имат нужда от определени сортове или подобрени линии, които са устойчиви на някои видове стрес, имат по-висок добив при неблагоприятни условия и когато ние разберем молекулните механизми, когато разберем механизмите за устойчивост, ние можем да манипулираме тези механизми."
Доц. д-р Димитрина Костова - Институт по зеленчукови култури „Марица”
"Проникването в механизма на устойчивост, биохимичния контрол, всички тези процеси, всичко това ще е обект на изследване от самия център и най-добрите образци ще бъдат предоставени на института за селекционната му програма да участва като геноизточник за създаване на хибридни или директнни сортове."
Проектът ще получи финансиране от 15 милиона евро от Европейския съюз и още толкова от Министерството на образованието и науката. С част от средствата ще се построи научния център. Сградата ще е в индустриалната зона на район „Тракия“ на площ от 25 декара, предоставени от Община Пловдив.
Стефан Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив
"В момента уточняваме процедурата най-вече заради бързината на сроковете ще търсим решение на Общинския съвет, който ще определи нормирана цена, т.е занижена цена, което да позволи бърза сделка и бързо прехвърляне на терена, за да започне процедурата по изграждане на самия обект."
Доц. д-р Цанко Гечев - координатор на проекта
"Проектът ще помогне за развитието на Пловдив като научен център и за социалното и икономическото развитие на региона."
В сградата ще работят 10 изследователски отдела. Очаква се проектът да се реализира в следващите 7 години.