ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Най-малко осем алпинисти загинаха в Хималаите

Чете се за: 00:29 мин.
По света

Най-малко осем алпинисти загинаха в Хималаите, след като снежната буря разруши базовия им лагер. Жертвите са южнокорейци и шерпи от Непал. Те трябвало да изкачат Гурджа - един от най-опасните върхове в света. Продължава издирването на още един член от експедицията.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Трагедията станала в Западен Непал, на един ден път от най-близкото селище и на по-малко от 4 хиляди метра от върха. Алпинистите изчаквали подобряване на времето, когато снежна буря връхлетяла лагера им. 24 часа след последната връзка с тях, започна спасителната операция.

      От хеликоптер са били забелязани осем тела, но лошото време не позволява транспортирането им по въздух. Към разрушения лагер потегли полицейски екип, но придвижването им по склоновете е много трудно.

      ;

      Сред загиналите е и Ким Чан-хо, смятан за един от най-бързите алпинисти в света. За 10 години той е изкачил без да използва допълнителен кислород 14 от най-високите върхове в света, включително Еверест.

      Гурджа, известен още като Гурия Химал, е един от най-трудните върхове в света. Издига се на 7 183 метра. Покоряван е едва от около 30 души. Последното успешно изкачване било през 1996-та година.

      ;

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?