Преди дни представителят на археологическия музей в Пловдив Росица Миткова алармира, че се унищожава Плоската могила – свидетелство за това, че Пловдив е най-старият град в Европа. От общината и Археологическия музей в града обаче опровергаха тази информация. Според тях Плоската могила е в цялост и артефактите са запазени. Комисия от Министерство на културата проучва случая и се очаква да оповести резултатите от проверката.
Нарушения от строителната фирма обаче има. В Закона за културното наследство ясно е записано, че при разкрити по време на строителство археологически структури, собственикът на имота следва да преустанови работа и е задължен да уведоми кметството, Регионалния инспекторат на министерството, или Археологическия музей. Това не е било направено. Комисия е установила, че е разрушен обект, който вече не може да се идентифицира
Костадин Кисьов
"Дали това е пещ? Дали това е жилище от Енеолитната епоха, тоест 4 хилядолетия преди Христа, което показва, че наистина в западната половина на тоя обект има разрушения на тази дълбочина..."
Няма нарушения при издаването на строителните разрешения и документация на строежа до Брезовско шосе в Пловдив - заяви кметът Иван Тотев. От документите ясно личи, че археологическият обект и охраняемата зона около него са извън обхвата на изкопните работи.
Иван Тотев – кмет на Пловдив
"И при това положение Община Пловдив единственото, което може да направи, е да изчака доклада на инспектората. Много ясно се вижда имаме обект, имаме охранителна зона и строителство, което не попада и в двете части."
Глобата, която може да се наложи за това нарушение, е до 10 хиляди лева. Никой обаче не знае какво е имало в изгребаната от багерите пръст.