ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

По-евтин роуминг за Западните Балкани

Чете се за: 00:41 мин.
У нас

Роумингът между Европейския съюз и Западните Балкани няма да отпадне, но ще става все по-евтин. Догодина ще бъде въведен и таван на цените. Това съобщи българският еврокомисар по цифровата икономика Мария Габриел. Пътната карта за намаляване на тарифите на роуминга е част от идеята за стартиране на Цифрова програма на Западните Балкани, официално подкрепена вчера от шестимата лидери на държавите от региона. Промяната важи за мобилния Интернет, но не и за телефонните разговори.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Още от първи август тази година телекомуникационни оператори ще предлагат оферти за пакети от данни на много по-ниски цени. Те са поели и ангажимент да предложат мерки срещу високите сметки за клиентите си от Западните Балкани, каза еврокомисарят. От лятото на 2019 цената за един мегабайт няма да бъде по-висока от 70 евроцента.

      Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика: Очакваме година след това тази цена - така, както се случи в Европейския съюз, да падне на 45 евроцента, 2021-ва - на 20 евроцента за мегабайт.

      Пътната карта въвежда мониторинг, чрез който на място да се оцени ефекта от новия план. Началото на Цифровата програма ще бъде обявено по време на Дигиталната асамблея в София в края на юни, каза еврокомисарят. Целта на програмата е да улесни интеграцията на западнобалканския регион и да подобри местния инвестиционен климат.

      Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика: Тя предвижда и големи инвестиции от страна на Европейския съюз в изграждането на високоскоростен Интернет. Това е един от най-важните фактори, които привличат инвестиции в наши дни.

      Друга стъпка ще бъде разширяването на регионалното роуминг споразумението, което в момента е между Сърбия, Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина. Очакванията са след асамблеята то да обхване всички страни от Западните Балкани.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?