ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Съдът остави в ареста четиримата задържани за побоя над...
Чете се за: 03:42 мин.
Кутия с цигари "засилила и обърнала" трамвая в...
Чете се за: 02:37 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Пучдемон и бившето каталунско правителство се явяват пред съда в четвъртък

Чете се за: 01:02 мин.
По света

Върховният съд на Испания започва да разглежда обвиненията за бунт и продиводържавна дейност срещу уволнения каталунски премиер Пучдемон. Той и 13-те членове на отстранения му кабинет са призовани да се явят за показания в четвъртък сутринта. Новината дойде часове след пресконференцията на Пучдемон в Брюксел., Той заяви, че не е в Белгия за политическо убежище, че правителството му е законно, и че ще приеме резултатите от регионалните избори през декември.

Пучдемон и бившето каталунско правителство се явяват пред съда в четвъртък

При доказване на вина обвиненията в бунт и размирици носят до 30 години затвор. Ако призованите не се отзоват, испанската прокуратура трябва да поиска арест, за да застанат пред правосъдието. В случай, че в този момент Пучдемон и няколко от уволнените му министри още са в Белгия, Мадрид трябва да издаде заповед за арестуването им.

Уволненият каталунски премиер заяви, че ще се върне в Испания само при гаранции за справедлив съдебен процес. Пучдемон приема предсрочните избори в Каталуния през декември, насрочени от Мадрид след като пое контрола над областта, но подчерта, че борбата за независимост ще продължи.

Карлес Пучдемон, уволнен премиер на Каталуния: Те не искат правосъдие, а отмъщение. Ние не искаме да избягаме от отговорностите си във връзка със закона. Искаме да имаме юридически гаранции в европейски контекст. Защото сме европейски граждани. Реших да дойда не в Белгия, а в Брюксел. Това е важна разлика. Защото за нас Брюксел е столицата на Европа. Настоявам, че това е европейски въпрос.

Пучдемон иска да ангажира европейския съюз. Но днес ЕК повтори, че позицията ѝ остава непроменена - каталунският въпрос е вътрешен за Испания. Белгийското правителство в кратка декларация заяви, че не е канило Пучдемон и той ще бъде третиран като всеки европейски гражданин. Вицепремиерът Крис Петерс коментира - когато обявяваш независимост, по-добре да стоиш с народа си.

Часове след пресконференцията уволненият каталунски премиер се разходи в Брюксел и се натъкна на наша сънародничка и една румънка, които пожелаха да се снимат с него.

Карлес Пучдемон - уволнен премиер на Каталуния: Благодаря ви много, откъде сте? - България. А, добре, жена ми е от Румъния.

В Брюксел най-търсеният политик в Европа е отседнал в тризвезден хотел с нощувка за 70 евро, но пък на крачка от станция на метрото. Журналисти тази вечер напразно чакаха да го видят да излезе за вечеря. Не засякоха и видима полицейска охрана. В Каталуния белгийската маневра на Пучдемон се приема разнопосочно и сред привържениците му.

Свързани статии:

Белгийският ход на Пучдемон и как беше приет в Барселона и Мадрид?
Белгийският ход на Пучдемон и как беше приет в Барселона и Мадрид?
Уволненият каталунски премиер Карлес Пучдемон отново застана под...
Чете се за: 01:09 мин.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?