НОВИНИ

Седем страни искат въвеждане на минимална заплата за цяла Европа

Министрите по европейските въпроси на седем държави от Евросъюза се обявиха за въвеждане на минимална европейска заплата във всички страни-членки при спазване на националните практики и ролята на социалните партньори.

Мартин Гицов
от Мартин Гицов
19:04, 15.03.2017
10237
Чете се за: 00:36 мин.
По света

Общата позиция за европейска минимална заплата е изразена в съвместна публикация в италианската преса преди днешна среща на инициаторите в Берлин. Крайно време е да превърнем нашия Евросъюз в социален, със засилени права на работещите, истинско равенство между мъжете и жените, сигурни работни места и гарантирани доходи, заявяват министрите. Те настояват силен социален стълб на Евросъюза да залегне в декларацията от Рим за 60-тата годишнина от договора, положил основите на Общността.

Сега минималната заплата в 28-те е много различна - на единия полюс са България и Румъния с 235 и 275 евро, а на другия - Люксембург с почти 2000 евро.

В едва седем страни-членки минималното възнаграждениe надхвърля 1000 евро - това са Франция, Германия, държавите от Бенелюкс и Великобритания.

Само 21 от общо 28 държави в Евросъюза имат законово определена минимална месечна заплата за всички сектори. Изключенията са Австрия, Кипър, Дания, Финландия, Италия и Швеция.

От 1-ви януари 2015-та Германия последна въведе минимална работна заплата. През тази година тя възлиза на 1498 евро, или малко под девет евро на час.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Вътрешният министър: ​Обстановката на българо-турската граница е спокойна
Вътрешният министър: ​Обстановката на българо-турската граница е спокойна
Русенка жертва на дискриминация години наред води съдебни битки
Русенка жертва на дискриминация години наред води съдебни битки