ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Седем страни искат въвеждане на минимална заплата за цяла Европа

10262
Чете се за: 00:36 мин.
По света

Министрите по европейските въпроси на седем държави от Евросъюза се обявиха за въвеждане на минимална европейска заплата във всички страни-членки при спазване на националните практики и ролята на социалните партньори.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Общата позиция за европейска минимална заплата е изразена в съвместна публикация в италианската преса преди днешна среща на инициаторите в Берлин. Крайно време е да превърнем нашия Евросъюз в социален, със засилени права на работещите, истинско равенство между мъжете и жените, сигурни работни места и гарантирани доходи, заявяват министрите. Те настояват силен социален стълб на Евросъюза да залегне в декларацията от Рим за 60-тата годишнина от договора, положил основите на Общността.

      Сега минималната заплата в 28-те е много различна - на единия полюс са България и Румъния с 235 и 275 евро, а на другия - Люксембург с почти 2000 евро.

      В едва седем страни-членки минималното възнаграждениe надхвърля 1000 евро - това са Франция, Германия, държавите от Бенелюкс и Великобритания.

      Само 21 от общо 28 държави в Евросъюза имат законово определена минимална месечна заплата за всички сектори. Изключенията са Австрия, Кипър, Дания, Финландия, Италия и Швеция.

      От 1-ви януари 2015-та Германия последна въведе минимална работна заплата. През тази година тя възлиза на 1498 евро, или малко под девет евро на час.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?