Светила от Европа и Индия в областта на истокознанието събра в Софийския университет двудневната международна конференция "В огледалото на Дхарма: Индийската култура през вековете".
- Защо тази тема - "В огледалото на Дхарма"?
проф. Милена Братоева - индолог, СУ
- Защото Дхарма е ключово понятие в индийската култура. То в нещо като код на тази култура и събира в себе си всичко, което представлява всъщност тази култура от дълбока древност до ден днешен.
24 научни доклада на големи имена. Между тях разбира се и българи. Индологията ни е една от най - силните в света. И не случайно. Вече за втори път индология в СУ събира световен елит тук, заедно с Ай - Си - Си - Ар - така е известен в света могъщия Индийски съвет за културни връзки. И въпреки, че днес Индия е сред 4-те най - пъргави икономики в света, културата там е на ч - во място.
Н.ПР. Раджеш Кумар Сачдева - посланик на Индия
"Тази конференция означава много за нас. Защото България е страна, в която хората знаят много за Индия, но така могат да научат още повече и да разбират по - точно съвременното развитие на Индия."
Дхарма е може би точно толкова необятно понятие, колкото е самата Индия
проф. Борис Захарин (Русия)
"Дхарма е религиозен принцип, който ръководи морала, поведението и постъпките ни и се употребява в смисъла, който влагаме в понятията "морален" или "неморален" .
проф. д-р Ананд Шарма (Индия)
"Всъщност Дхарма не точно религия, а нещо повече от религия - това е всичко, което правим в живота - житейска философия"
проф. д-р Шашибала (Индия)
"Дхарма те вдъхновява да следваш ценностите, да си морален, да обичаш, да се жертваш за мир и хармония между хората и в света."
Дхарма е порядък в космическия смисъл на думата. И ако спазваш нормите на Дхарма, а те властват във вселената - имаш шанс да изминеш най - пълноценно земния си път.