ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Свещеници искат Дионисий да бъде низвергнат и разжалван до редови мирянин

Елиана Димитрова от Елиана Димитрова Михаил Врабчев, Огнян Колчаков
Всичко от автора
A+ A-
7442
Чете се за: 01:21 мин.
У нас

Свещениците от катедралния храм "Св. Ал. Невски" отказаха днес да служат света литургия за Гергьовден заедно с предстоятеля на храма архимандрит Дионисий. Причините - той е проявил неуважение към патриарх Неофит, давал е светото причастие с ръка на Велика Събота и е организирал заря на Великден. Свещениците са разговаряли с патриарха и чакат решение на Светия Синод дали ще освободи архимандрит Дионисий от задълженията му в храма.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Днес архимандрит Дионисий служи светата литургия за празника без двамата свещеници към храма Антоний и Костадин. Двамата дякони също не взеха участие в богослужението, а да помага на архимандрита беше дошъл отец Харалампи от Видинска епархия. Двамата свещеници обясниха решението си с това, че архимандрит Дионисий е извършил редица канонични нарушения, че се държи зле с подчинените си и дори с тези над него.

Свещеник Антоний Милушев, ефимерий в катедралния храм: Той дори към светейшия патриарх няма смирение, показва несмирение.
Свещеник Костадин, ефимерий в катедралния храм: Обидата към патриарха на Великден -"Няма ли да се уеднаквим "- архимандрит се опитва да прави забележка на първойерарха на Българската православна църква.

Свещениците казват още, че зарята за Великден била най-малкият проблем. Най-много ги боли за поругаването на тялото Христово при причестяването на Велика Събота.

Свещеник Антоний Милушев, ефимерий в катедралния храм: Архимандрит Дионисий реши да го раздава в ръцете на хората, при което стана... църквата е решила да се раздава с лъжичка.

Хлябът - тялото Христово, падал на земята, един човек без да знае дори си тръгнал с него.

Свещеник Костадин, ефимерий в катедралния храм: Тялото Христово ръка в ръка - не съществува такъв чин колкото и да се опитва да го измисля. Прекъсване на светата Божествена литургия да бъде посрещната иконата, най-лошото е че той не осъзнава какво е направил и няма разкаяние в него.

Вчера свещениците са се срещнали с патриарх Неофит и са му казали своите притеснения. Сега очакват решението на Синода дали архимандрит Дионисий ще остане в храма или не, за да решат какво да правят.

Свещеник Антоний Милушев, ефимерий в катедралния храм: Тоест може да напуснете храма? Ако той остане предполагам, че това ще е моето решение.
Свещеник Костадин, ефимерий в катедралния храм: Ако остане архимандрит Дионисий вие ще останете ли в храма? Не, не в никакъв случай, с това човек нямаме повече какво да си кажем.

Днес архимандрит Дионисий беше лаконичен.

Архимандрит Дионисий, предстоятел на катедралния храм: След цялата тази кампания, която аз не я намирам за подходяща в този период, няма да говоря изобщо, както казва книга Макавейска, която и Негово Величество цитира редовно - когато му дойде времето ще говоря.

Свещеници и миряни събират и петиция срещу архимандрит Дионисий, той да бъде низвергнат и разжалван до редови мирянин. Каква ще бъде съдбата му ще стана ясно на 18 май.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?