12-годишната Анджелика Ненова поднесе изненадата в петия ден на държавното по шахмат

годишната анджелика ненова поднесе изненадата петия ден държавното шахмат
11:05, 25.01.2023
Чете се за: 02:25 мин.

12-годишната Анджелика Ненова поднесе изненадата в петия ден на Държавното първенство по класически шахмат при жените, след като надигра лидерката във временното класиране и фаворит за титлата Ива Виденова-Куляшевич.

Ненова се наложи с черните фигури, като по този начин записа третия си пореден успех в надпреварата.

По този начин младата шахматистка събра общ сбор от 3.5 точки, изравнявайки се по този показател с Елица Раева и Белослава Кръстева на втората позиция във временното класиране. Трите вече изостават на само 0.5 точки от Ива Виденова-Куляшевич, която до вчера нямаше нито една загуба в турнира.

При дамите титлата си оспорват 16 състезателки от 12 клуба, сред които личат имената на три гросмайсторки и три международни майсторки.

В най-очакваната партия за деня в турнира при мъжете пък гросмайстор Кирил Георгиев победи с черните фигури новата звезда сред жените Нургюл Салимова и по този начин увеличи преднината си в генералното класиране.

Георгиев е лидер с актив от 4.5 точки, докато Салимова е втора с 3.5 пункта, колкото имат още Момчил Николов, Васил Спасов, Красимир Русев и Димитър Даскалов.

При мъжете в борбата за призовите места участват седем гросмайстори, трима международни майстори, както и редица млади и перспективни състезатели, които представляват 17 клуба от цялата страна.

До края Държавните първенства по шахмат за мъже и жени остават 4 кръга, като шампионатите ще продължат до 28 януари (събота) в комплекс Palms Royale Sofia в Grand Hotel Millennium.

"Възраждане": РСМ ще продължава с агресията, докато ѝ позволяваме