НОВИНИ

Европа се пита: Защо смъртта от COVID-19 е малка в България, Албания...

европа пита смъртта covid малка българия албания
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
13:55, 24.05.2020
108098
Чете се за: 01:03 мин.
По света

Три месеца след началото на корона кризата в Европа стана ясно, че по-бедните държави на стария континент "победиха" по-богатите, пише италианският вестник "Кориере дела Сера".

В материал, озаглавен "Коронавирусът в Европа: Защо Румъния, България, Албания и Гърция са с по-малко смъртни случаи", изданието твърди, че по-слабите държави имат по-малко жертви на COVID-19, тъй като са въвели по-рано строги мерки.

"Късмет? Може би! Вероятно по-малко заразени хора са заминали за Централна и Източна Европа през ключовите седмици на януари и февруари", се казва в материала.

Подчертава се, че според данните, някои държави били наясно с уязвимостта на своята система за здравна защита и затова не са подценили ситуацията на Испания и Италия, а са решили да приложат строги правила още на ранен етап.

Вестникът дава за пример датата 15 март като вододел на двата подхода в Европа – източния и западния. Тогава Италия вече беше дала 1 809 жертви на COVID-19 и имаше 24 000 заразени, в Испания смъртните случаи бяха 294 и 7 988 заразени, Франция – третата от най-силно засегнатите държави, обяви 127 смъртни случая от коронавирус и 5 423 положително тествани, докато "останалата част на Европа смяташе, че е незасегната".

Много държави в Европа мълчаливо се съмняваха, че епидемията в южната част на континента е в резултат от липсата на организация в тези страни, пише в материала.

Според индекса на университета в Оксфорд, който следи реакцията на държавите по света на предизвикателството COVID-19 и ги оценява от 1 до 100, като най-високата оценка е максимално затваряне, Албания има 84 точки, Словакия – 71, Румъния – 67, Полша – 60, Унгария – 59, Гърция – 57.

Ситуацията в богатите държави е по-различна: Германия има 37 точки, Франция – 50, Белгия – 53, а Великобритания – 11.

Припомняме ви, че затягането на мерките в Западна Европа настъпи в края на март – десет дни, след като стана ясно, че епидемията не е проблем само на Италия или Испания.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Славянската писменост е духовен подвиг... И Русия ни поздрави
Славянската писменост е духовен подвиг... И Русия ни поздрави
24 думи за 24 май. И 24 усмивки грейват по лицата на децата от Троян
24 думи за 24 май. И 24 усмивки грейват по лицата на децата от Троян