НОВИНИ

Късове от паднал у нас метеорит се пазят в музеи във Ватикана и още шест държави

късове паднал нас метеорит пазят музеи ватикана шест държави
Снимка: pixabay.com/
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
15:42, 12.07.2023
Чете се за: 03:47 мин.
У нас
Слушай новината

Информация за шест метеорита, паднали на територията на България, се пази в архивите на БТА. Метеорити са паднали на територията на нашата страна през 1740 г., 1874 г., 1904 г., 1917 г., 1931 г. и 1966 г.

На 15 март 2015 г. в Сопот е регистриран и инцидент, при който очевидци твърдят, че са чули гръм и тътен след прелитането на предполагаем метеорит. Търсенето на космическото тяло обаче не дава резултат. В рамките на по-малко от месец след това в с. Богданица е открит подобен обект с големина пет-шест сантиметра.

Метеорит стресна половин България и Румъния - какво се знае за яркото природно явление

Най-старият метеорит, за който е известно, че е паднал на територията на България, е този в Разград. На 25 октомври 1740 г. в района на града са открити два метеоритни къса с маса около 22,5 кг и 2,5 кг.

На 20 май 1874 г. край с. Върба, община Белоградчик, пада метеорит, който прави кратер с дълбочина един метър. Теглото му е около 3,6 кг. Първата публикация за метеорита е от 1874 г. на френския професор по геология Габриел-Огюст Добре. В световните метеоритни каталози този метеорит най-често се означава с името Virba. Той принадлежи към групата на sporadosideres, от раздел oligosideres. Най-големият къс от метеорита - 3,040 кг, се съхранява в Музея по естествена история в Будапеща, Унгария. Къс от 104 грама се намира в Музея по естествена история във Виена, Австрия, къс от 74 грама - в Музея по естествена история в Париж, Франция. Три къса с общо тегло от 38 грама се съхраняват в Британския музей, а други три с тегло 1,5 грама, 4,5 грама и 1,8 грама - в Музея по естествена история в Берлин, Германия, в колекцията от метеорити във Ватикана и в Музея по естествена история в Чикаго, САЩ.

На 28 април 1904 г. над селата Врабево, Дебнево и Гумошник в община Троян са открити общо шест метеоритни къса с тегло 5,669 кг. Два от тях се съхраняват в метеоритната колекция в Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Това е първата метеоритна колекция в България. Тя датира от 1912 г.

Част от нея е и метеоритът с тегло 0,15 грама, който пада в Силистра на 19 юли 1917 г.

В метеоритната колекция се съхранява и фрагмент от метеорита, паднал в с. Коньово, община Нова Загора, на 26 май 1931 г. Масата на метеорита се оценява на близо 100 грама, но е бил разчупен на малки късчета, от които е запазено само едно. Фрагментът е с размери около един сантиметър и тегло 1,47 грама. Колекцията пази и най-големия къс от метеорита, който пада западно от с. Павел, община Полски Тръмбеш, на 28 февруари 1966 г. Той е с приблизително тегло над три килограма. От метеорита са били открити три къса.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Страхотна България U21 отново срази Полша на волейболния Мондиал за младежи и гледа към полуфиналите
Страхотна България U21 отново срази Полша на волейболния Мондиал за младежи и гледа към полуфиналите
Шофьор без книжка с близо 4 промила хванаха полицаи в Шуменско
Шофьор без книжка с близо 4 промила хванаха полицаи в Шуменско