Кариерата на новия канцлер е едно от най-забележителните завръщания в новата германска история
Кой е Фридрих Мерц и ще съумее ли бъдещият канцлер да извади Германия от кризата и да поведе Европа към собствена независима система за сигурност?
Мерц се надява страната да има ново коалиционно правителство до Великден. Не само погледите на германците, но и на цяла Европа сега са насочени към Берлин - ще съумее ли новият канцлер да извади Германия и от кризата и да засили позициите на Европа на фона на задълбочаващия се разрив между Стария континент и САЩ и новото предизвикателство, наречено Доналд Тръмп?
Фридрих Мерц - кандидат за канцлер на Християндемократическия съюз: "Тази вечер партито в "Аденауер Хауз" е разрешено. Тази вечер празнуваме, а от утре сутринта започваме да работим".
Кариерата на Фридрих Мерц е едно от най-забележителните завръщания в новата германска история.
През 2009 г. той се сбогува с активната политика, след като загуби битката с Ангела Меркел за лидерския пост в Християндемократическия съюз. Тогава политикът, юрист по образование, напусна Бундестага и започна да се занимава с бизнес, включително в големи американски инвестиционни кампании. Той реши отново да се завърне в политиката едва след края на ерата Меркел.
През 2022 г. беше избран за лидер на християндемократите, а сега влиза и в Канцлерството. Отношенията му с Меркел десетилетия наред остават обтегнати.
Вечерта след изборите в "Аденауер Хауз" в Берлин - централата на Християндемократическия съюз - всички ликуват. Бъдещият канцлер на Германия благодари за подкрепата, но в разгара на еуфорията напомни, че "светът няма да чака Германия да състави правителство", затова коалиционните разговори със социалдемократите трябва да започнат веднага.
Фридрих Мерц: "Най-важното сега е да мобилизираме силите, които имаме, така че нашата икономика отново да започне да расте. И това наистина е най-важното. Вече три години ние сме в рецесия. Това никога не се е случвало в Германия".
Германската социалдемократическа партия на сегашния канцлер Олаф Шолц претърпя катастрофално поражение и остана трета - най-слабият резултат на партията от повече от век насам. Сега обаче победителите и победените сядат на една една маса, за да работят заедно.
Икономически отслабената Германия спешно се нуждае от нов тласък и всички се надяват новото правителство бързо да й го осигури. Бизнесът в Германия очаква от Мерц да намали бюрокрацията и свръхрегулацията.
Петер Лайбингер - президент на Федерацията на германската индустрия: "Но също и смела програма, стратегическа програма, която отново да стимулира както частните, така и публичните инвестиции. Само с икономически растеж, със здрава, развиваща се германска икономика ще бъде възможно да се справим със социалните предизвикателства и да решим големите задачи, които стоят пред нас".
Години наред Германия разчита на Русия като един от основните енергийни доставчици за страната. През 2005 г. правителството на социалдемократите и зелените на тогавашния канцлер Герхард Шрьодер сключва договор с Москва за изграждането на "Северен поток 1". Тръбопроводът, който започва да работи през 2011 г., транспортира руски газ през Балтийско море директно до Германия.
През 2015 г. - година след незаконното анексиране на Крим - правителството с канцлер Ангела Меркел сключва договор за "Северен поток" 2. Изграждането на втория тръбопровод в Балтийско море е силно критикувано, най-вече от САЩ, защото Кремъл използва природния газ като оръжие за политически натиск.
Ангела Меркел - бивш канцлер на Германия - архив декември 2024: "Имах два мотива. Първо, бизнес интересите на Германия. Руският петрол и природен газ бяха евтини. Второ, вярвах, че въпреки трудностите трябва да направим всичко възможно, за да имаме мирно съвместно съществуване с Русия. И се опитах да огранича военните атаки в Украйна чрез Минското споразумение".
Редица германски политици, включително президентът Франк Валтер Щайтмайер, смятат, че заради икономическите си интереси в "Северен поток" 2 Германия е колеблива в позицията си за анексирането на Крим. Според тях именно този позицията е дала увереност на Путин, че бъдеща войната в Украйна няма да бъде санкционирана от Европа. В мемоарите си, които излязоха в края на миналата година в Германия Меркел защитава решенията си.
Ангела Меркел - бивш канцлер на Германия (декември 2024 г.): "Чухме предупрежденията за "Северен поток 2" и се вслушваме в тях. Тръбопроводът така и не влезе в експлоатация поради пълномащабното нахлуване в Украйна".
Европейските санкции срещу вноса на руския газ съвпада и с рязкото намаляването на добива на ток от въглища и спирането на ядрените централи в Германия. Енергията от възобновяеми източници не успява да компенсира целия недостиг, въпреки че за миналата година е почти 60% от потребявания в страната ток. Цените на тока в Германия са най-високите в Европа.
Друго предизвикателство пред германската икономика са митата, които САЩ обещават да въведат върху европейски внос. Германската автомобилна индустрия се притеснява от още по-големи загуби.
Щефан Братцел - директор на Центъра за автомобилен мениджмънт: "Митата ще окажат значително въздействие, особено върху германската автомобилна индустрия. Идват в кратък срок а имаме много производители на автомобили със заводи в Мексико. Митата по същество ще стопят предимствата от ниските производствени разходи там".
Новата коалиция между християндемократи и социалдемократи в Германия ще трябва бързо да реши и друг спешен за Германия проблем - миграцията.
Проблемите с нелегалната миграция и страхът след поредицата от нападения от чужденци в страната, доведоха да исторически успех за крайнодясната "Алтернатива за Германия". Партия, която Федералната служа за защита на конституцията - вътрешното разузнаване на страната - определи като потенциално екстремистка и постави под наблюдение.
Рафаел Лос - Европейския съвет за външна политика, Берлин: "Алтернатива за Германия получи около 20% от гласовете, а в някои от източногерманските провинции и над 40%. Ако погледнете картата на Германия, ще видите бившата ГДР оцветена в светло синьо - цвета на Алтернатива за Германия. В бившата Източна Германия липсват вкоренени демократични структури, те не бяха изградени през последните 30 години".
"Алтернатива за Германия" получи мощна подкрепа и от Вашингтон. Илън Мъск я нарече единственото спасение за страната и не спря да я рекламира в собствената си социална медия. Изказването на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността беше почти предизборна реч в ползва на "Алтернатива за Германия".
Джей Ди Ванс - вицепрезидент на САЩ: "Ако американската демокрация може да изтърпи десет години обидите на Грета Тунберг, вие също можете да оцелеете няколко месеца с Илън Мъск. Но това, което германската демокрация, това, което никоя демокрация - американска, германска или европейска няма да преживее, е да каже на милиони избиратели, че техните мисли и опасения, техните стремежи, техните молби за облекчение са невалидни или недостойни дори да бъдат разглеждани".
След изборите Мерц отбеляза, че намесите в германската демократична политика от страна на Вашингтон са "не по-малко драматични от тези на Москва".
Християндемократът, който е силно трансатлантически ориентиран, работил е в големи американски компании, посещавал е САЩ над 100 пъти и е огромен почитател на Роналд Рейгън, стигна и по-далеч. Той обяви, че Европа трябва спешно да постигне независимост от Вашингтон, защото американците вече не се интересуват от съдбата на стария континент.
Фридрих Мерц: "Европа трябва да участва в играта, а не да се моли да получи място на помощната масичка. Не. Ние трябва да седим на основната маса и да защитаваме интересите си - срещу Русия, Китай, когато е необходимо и срещу Америка. Който се държи като джудже, бива третиран като джудже и изпратен вкъщи като джудже".
Думите на Мерц могат да бъдат интерпретирани и като критика към Олаф Шолц. На европейската политическа сцена Шолц не успя да се превърне в политическия лидер, какъвто останалите държава очакват от всеки германски канцлер. Германско-френската ос - моторът на европейската интеграция - забуксува. Затова очакванията към Мерц са големи.
Рафаел Лос - Европейския съвет за външна политика, Берлин: "Пред последните три и половина години германско-френските отношения достигнаха най-ниската си точка. Трипартийната коалиция "Светофар" и най-вече канцлерът Олаф Шолц не успя да изгради продуктивни отношения нито с Еманюел Макрон, нито с Доналд Туск. Мисля, че изборите в Германия правят възможно едно рестартиране на тези отношенията. Многообещаващ е фактът, че Фридрих Мерц засили контактите си с Париж и Варшава през последните седмици".
Първата столица, която Мерц посети, още преди да е станал канцлер, беше Париж - само три дни след като спечели изборите. Двамата с Макрон са обсъдили нещо много важно: създаването на нов фонд от 200 милиарда евро, който да даде бърз тласък на европейската отбрана.
Фридрих Мерц: "Трябва да сме подготвени за факта, че Доналд Тръмп вече няма да спазва обещанието от договора за НАТО за подкрепа без ограничения. И затова смятам, че е важно европейците сега наистина да положат най-големи усилия, за да сме в състояние със собствени сили да защитаваме европейския континент".
Драматичната среща между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп във Вашингтон показа, че световният ред вече не е същият.
В дебата за европейската сигурност все повече излиза от Брюксел и се води във важните европейски столици, включително Лондон.
Водещите фигури през следващите дни и седмици се очаква да бъдат Еманюел Макрон, Фридрих Мерц и Киър Стармър. При новата световна реалност Европа не може да си позволи бавното вземане на решение и търсенето на съгласие сред 27 държави членки.
Фридрих Мерц: "Трябва да говорим с британците и французите, - двете европейски ядрени сили за ядрено споделяне или ядрено възпиране. Това е въпрос, който френското правителство нееднократно е отправял към германските правителства, но винаги е оставал без отговор. Разбира се, тук важен е въпросът кой има право да вземе последното решение, образно казано кой държи ядреното куфарче в ръцете си? Но е факт, че може да се наложи да станем ядрено независими в Европа".
За разлика от Шолц, който отказваше да предостави на Украйна ракетите с голям обсег Таурус, Мерц е склонен да го направи. Както и да изпрати германски войници на територията на Украйна в рамките на европейска мисия, ако се стигне до мирно споразумение.
За да инвестира повече във военна промишленост, Германия се нуждае от огромни средства, непредвидени в бюджета. Затова Мерц настоява страната да не се придържа повече към политиката на ограничаване на държавния дълг.
снимки: БТА
Маринела Липчева-Вайс - журналист от "Дойче веле": Мисля, че положителната новина при това положение, че в Германия ще има коалиция само от двама партньори, е че ще има стабилност. Защото едно правителство, в което има повече от две партии винаги води по-големи разногласия. Хубавото в случая е, че между християндемократите и социалдемократите има до-голяма степен припокривания що се отнася до политиката за сигурност".
След изборите с рекордна избирателна активност миналата неделя, днес в Германия е време за карнавал - времето, в което германците осмиват себе си, политиците си и новия световен ред.
Свят, който напоследък им поднася достатъчно поводи за това.