НОВИНИ

Кристи Ковънтри - един от кадидатите за поста президент на МОК

Кой ще замени Томас Бах начело на Международния олимпийски комитет? Продължаваме поредицата с кандидатите за президент на централата.

Евгени Николов
от Евгени Николов
06:00, 17.12.2024
Чете се за: 09:42 мин.
Спорт
кристи ковънтри един кадидатите поста президент мок
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

В края на юни 2025 година президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах приключва своя последен мандат. Неговият наследник ще стане ясен през март, когато членовете на МОК ще имат шанса да избират между 7 кандидати с различни профили, професионална и спортна биография, управленски опит и дори различна харизма.

Ще ви запознаем с тях по азбучен ред.

Това са Давид Лапартян /Франция/, Кристи Ковънтри /Зимбабве/, Моринари Ватанабе /Япония/, Себастиан Коу /Великобритания/, принц Файсал бин Ал Хюсеин от Йордания, Хуан Антонио Самаранч-младши /Испания/ и Юхан Елиаш /Швеция-Великобритания/.

През януари кандидатите ще трябва да представят своите концепции. А на 143-та сесия на МОК в Атина от 18 до 21 март ще стане ясно кой ще оглави най-голямата спортна организация в следващите 4 години.

Вече ви представихме Давид Лапартян.

Днес ви срещаме с Кристи Ковънтри.

Като спортист Кристи Ковънтри винаги се е стремяла към първото място. Плувкинята от Зимбабве триумфира във всички големи шампионати, на които е участвала – олимпийски игри, световни първенства в голям и малък басейн, Игри на Британската общност, Африкански игри. Ако успее да победи в борбата за президентското място в МОК тя отново ще си припомни какво е да бъдеш първа – първата жена, която да оглави най-голямата спортна организация, първият представител на африканския континент, който има този шанс, първата след 128 години, която ще има възможността да оглави организацията преди още да е навършила 50 години.

Всички тези възможности Ковънтри да разчупи наложените стереотипи, а и нейната активност в Международния олимпийски комитет, несъмнено ѝ дават шанса да напредне в надпреварата с другите претенденти за президентския пост, сякаш плува в последните 50 метра на любимите ѝ 200 м гръб.

Но коя е Кристи Ковънтри?

Любителите на спорта вероятно са чували името ѝ, но малцина знаят нейната история. Родена в Хараре, столицата на Зимбабве, през 1981 г. тя започва да участва в международни детски състезания едва на 7 години. Постепенно става ясно, че нивото ѝ далеч надминава това на останалите плувци от нейната африканска страна. Специализира се в стила гръб, но се справя много добре и със съчетаното плуване, а участва и на кроул.

Ковънтри дебютира на олимпийски игри месец преди да навърши 17 години. В Сидни през 2000 г. тя става първата плувкиня от Зимбабве, която достига до полуфинал на най-големия спортен форум. Първата си голяма победа печели на Игрите на Британската общност през 2002 г., когато побеждава на 200 м съчетано. Междувременно през 2001 г. печели стипендия и започва своето обучение в университета в Обърн, щата Алабама, като прословутата американска система спомага за повишаването на резултатите ѝ. Заминава за Игрите в Атина 2004 г., като лидер в ранглистата на 200 м гръб. В първите си две дисциплини – 100 м гръб и 200 м съчетано се окичва със сребро и бронз, огромен успех за нейната родина, която до момента има само един олимпийски медал в историята си. Всички са притаили дъх в очакване на коронните ѝ 200 м гръб. Във финала тя печели срещу голямата си съперничка Станислава Комарова от Русия с 63 стотни преднина и с рекорд на Африка – 2:09,19 мин. печели втората олимпийска титла в историята на Зимбабве, след изненадващия и тогава успех на женския отбор по хокей на трева на Игрите в Москва 1980. Посрещната е като герой в Хараре, като наблюдателите твърдят, че нейният успех спомага за намаляване на расовото напрежение между различните групи в страната и за изместване на фокуса от продоволствената криза и дискриминационните практики на режима на дългогодишния президент Робърт Мугабе. Плувкинята получава премия от 50 хиляди долара, която дарява на олимпийския комитет на Зимбабве в подкрепа на младите спортисти на страната.

В годините до Игрите в Пекин печели две световни титли през 2005 г. и два сребърни медала две години по-късно. Също през 2007 г. взима безпрецедентните 7 победи в плуването на Африканските игри. Добра зестра за предстоящото олимпийско приключение през 2008 г. Успява да защити титлата си на 200 м гръб в китайската столица, като прибавя този път и три сребърни медала – на 100 м гръб и в двете дисциплини на съчетаното плуване.

В края на годината печели и 4 световни титли в малък басейн. През 2009 година отново става световна шампионка на 200 м гръб.

Три години по-късно при четвъртото си олимпийско участие завършва 6-та в коронната си дисциплина, но на Игрите в Лондон се случва още едно знаменателно за нея събитие – избрана е в комисията на спортистите на Международния олимпийски комитет, като мандата ѝ започва да тече през 2013 г.

Също през 2013 г. се жени за дългогодишния си приятел Тайлър Сюард, който от три години е и неин мениджър. Професионалният ѝ път в плуването приключва на Игрите в Рио де Жанейро през 2016 г., когато повтаря 6-то си място от преди 4 години на 200 м гръб. Кариера, в която има 2 олимпийски титли и общо 7 медала от игрите, 7 победи на световните шампионати и още 6 медала, 1 триумф на Игрите на Британската общност и 14 златни и общо 22 отличия от Африкански игри.

В годината преди да се откаже от спорта, тя и съпруга и основават в Хараре академията на Кристи Ковънтри – организация с нестопанска цел, която предлага уроци по плуване за деца и възрастни и обучава треньори. Олимпийската шампионка има силен ангажимент към социални програми и развитие на образованието, както в Зимбабве, така и в чужбина.

В началото 2018 г. тя е избрана за председател на комисията на спортистите на МОК. По-малко от 2 години след това – на 7 септември 2019 г. е назначена за министър на спорта, изкуствата и извънработните дейности от президента Емерсън Мнангагва. По време на 4-годишния си мандат Ковънтри получава немалко критики за бездействие в областта на изкуствата, получава обвинения в незаконно присвояване на земя, които се оказват безпочвени, и участва в процес по отстраняване на ръководния орган на футболната асоциация на Зимбабве след обвинения за корупция и сексуален тормоз, заради което пък ФИФА наказва страната със замразяване на членството поради правителствена намеса във вътрешните дела на организацията. Въпреки противоречивия първи мандат Ковънтри получава и второ назначение на поста през 2023 г., като веднага се намират критици, които да оспорват това решение – както от областта на културата, така и от спортните среди.

Кристи Ковънтри участва в работата на комисията на спортистите на МОК до 2021 г., като след края на мандата ѝ, тя е избрана за индивидуален член на организацията. Бързо напредва в олимпийските структури, като през 2023 г. е избрана за член на Изпълнителния комитет. Освен това тя оглавява и координационните комитети за Младежките олимпийски игри в Дакар 2026 г. и Олимпийските игри в Бризбейн 2032 г.

Очевидно доброто отношение на настоящото ръководство на МОК към плувкинята от Зимбабве, нейната младост, но и опит в управленските структури и възможността, която нейната кандидатура дава да се разбият стериотипите в организацията, задават следния въпрос – дали тя не е предпочитаният кандидат-президент на сегашните лидери на Международния олимпийски комитет? Дали тя ще наследи Томас Бах в средата на юни 2025 г., когато изтича неговия мандат, ще стане ясно през март.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Продължават преговорите за кабинет с първия мандат
Продължават преговорите за кабинет с първия мандат
Слънчево и топло, с температури до 17 градуса
Слънчево и топло, с температури до 17 градуса