НОВИНИ

МОСВ: Няма опасност за България след инцидента в Уралския електрохимически комбинат

мосв уволнени заместник министри тайно назначени директори дирекции
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ
13:25, 15.07.2023
Чете се за: 03:07 мин.
У нас
Слушай новината

Няма опасност за България вследствие на инцидента в Уралския електрохимически комбинат в руския град Новоуралск. В информацията, разпространена от РИА Новости се посочва, че нивата на радиация в обекта и околността на града са нормални. Урановият хексафлуорид, изтекъл от разхерметизирал се цилиндър, се използва за обогатяване на уран за атомни електроцентрали. Инцидентът е локален, а мястото, на предполагаемата авария се намира далеч от територията на Република България, посочват от Министерството на околната среда и водите.

Един човек е загинал при инцидент в руски завод за обогатяване на уран

Към настоящия момент Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон не е регистрирала изменения на радиационния гама-фон на територията на България, над естествените вариации, характерни за гама-фона в пунктовете за измерване.

Екоминистерството чрез Изпълнителна агенция околна среда администрира Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон. Системата разполага с 26 автоматични мониторингови станции разположени на територията на страната, които извършват непрекъснати измервания на радиационния гама-фон.

Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон е част от Европейската платформа за обмен на радиологични данни (EURDEP). Данни за радиационния гама-фон от нашата страна се подават към EURDEP на всеки един час и могат да бъдат наблюдавани по интернет.

На страницата на ИАОС, всеки ден след 11.30 ч. се издава ежедневен бюлетин за радиационната обстановка.

На територията на страната има изградени и шест стационарни станции в градовете Враца, Монтана, Бургас, Варна, Свищов и София за мониторинг на естествени и техногенни радионуклиди в аерозолни филтри.

Детерминирането на радионуклиди се осъществява посредством гама-спектрометрия с висока разделителна способност. Рутинно в изпълнение на мониторинговата програма се следят следните радионуклиди: 238U, 226Ra, 228Ra, 40К, 210Pb, 7Be и 137Cs.

По повод военните действия на територията на Република Украйна, експерти в лабораторията по радиационни измервания, към системата на ИАОС, работят с разширена библиотека за детерминиране, включваща всички възможни гама излъчващи радионуклиди.

Резултатите от проведените изпитвания се интерпретират съгласно нормите посочени в Приложение № 2 към чл. 18, ал. 6, Таблица 4 на Наредба за радиационна защита / обн. ДВ бр. 16 от 20.02.2018 г., изм. и доп. ДВ бр. 110 от 29.12.2020 г., в сила от 20.02.2018.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ремонт на ремонта: От утре започва пренареждането на жълтите павета пред НС
Ремонт на ремонта: От утре започва пренареждането на жълтите павета пред НС
Полицаи излязоха на национален протест под прозорците на властта
Полицаи излязоха на национален протест под прозорците на властта