НОВИНИ

Обезпокоително е състоянието на водоснабядването по Южното черноморие

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска , Репортер: Давид Сукнаров
21:20, 05.11.2024
Чете се за: 02:55 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Обезпокоително е състоянието на водоснабядването по Южното черноморие заради липсата на вода в язовирите, предупредиха от Министерството на околната среда и водите. Ведомството е издало предписания към регионалното министерство и ВиК холдинга да вземат мерки, както за намиране на алтернативни източници на вода, така и за ремонт на водопреносната мрежа, по която се губят големи обеми. Министерството на околната среда и водите ще намали и количествата вода, която може да се използва от язовирите през ноември най-вече за напояване.

Южното черноморие е обезпечено с вода за още шест месеца, показват разчетите на областния управител в Бургас.

"Към настоящия момент съм разпоредила на ВиК операторът в спешен порядък да ме информира какви мерки и действия спешни следва да бъдат приети. Отделно от това следва и органите на министерството на околната среда и водите, които имат контролни функции, да засилят своя контрол и по отношение на нерегламентираното водоползване", заяви проф. Мария Нейкова, областен управител на Бургас.

От министерството на околната среда и водите ограничават потреблението на вода в язовирите с намалени обеми. Проблеми с водоснабдяването по Южното черноморие се очакват още догодина. В язовир Камчия има полезен обем от 14%, язовир Ясна поляна разполага с 16% от общия си обем.

"Наистина нямам идея какво правим, ако нямаме чиста питейна вода наистина всичко, в което сме инвестирали - времето, парите си през последните трийсет години рязко приключва", коментира Здравко Василев, хотелиер от Приморско.

От екоминистерството мнокогратно са предупреждавали Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ВиК холдинга да вземат мерки и да търсят алтернативи за водоснабдяване. Проблеми с доставката на питейна вода се очакват през 2026 година и за язовир Тича, от където черпят вода Шумен и Търговище.

"Следва да има малко по-отговорно поведение от страна на гражданите - водата да се използва само и единствено за питейни и битови нужди", каза проф. Мария Нейкова.

И докато общо язовирите за водоснабдяване са над 60% пълни за цялата страна, при напояването наличните обеми са под 31%, а при язовирите, чийто води се изполват за производство на ток, са пълни малко над половината.МОСВ

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Спектакъл сложи край на кампанията на София като „Световна столица на спорта през 2024“
Спектакъл сложи край на кампанията на София като „Световна столица на спорта през 2024“