НОВИНИ

Пазарът на труда на прага на 2025 г.: Най-търсени са социални работници, машинни оператори, преподаватели

Светозар Костадинов
от Светозар Костадинов
12:01, 30.12.2024
Чете се за: 03:30 мин.
У нас
пазарът труда прага 2025 търсени социални работници машинни оператори преподаватели
Снимка:
Слушай новината

През последните три месеца на тази година, за които са налични обобщени данни, т.е. без декември, десетки хиляди са започнали работа, използвайки услугите на бюрата по труда. Повишенията са спрямо предходния месец, сочат данни на Агенцията по заетостта.

Регистрираната безработица през тези месеци е около 5,2% или около 140 000 души. Според проучване на Агенцията за българския бизнес са нужни над 260 000 работници и специалисти.

Най-търсени са социални работници, машинни оператори, продавачи, преподаватели, водачи на МПС, квалифицирани служители.

Освен заетостта работещите се вълнуват и от състоянието на заплатите. Какво показва статистиката?

Дългосрочната тенденция е заплатите да продължават да се увеличават. Това се случва особено стремглаво след 2020 г. През третото тримесечие на тази година разходите за труд в България са забавили ръста си. Това показват данните на НСИ. Конкретно с 12,8% нарастват разходите за отработен час, докато в предходните тримесечия е било над 15%. Това може да се обясни с особеностите на лятото.

Най-високите разходите за труд са при операциите с недвижими имоти - 24,5% и хотелиерството и ресторантьорството - 18,1%.

Увеличението на минималната работна заплата, която ще стане 1077 лв. от 1 януари, според бизнеса ще се отрази на инфлацията като я ускори. 33% от предприятията ще калкулират допълнителния разход за заплати към цените на стоките и услугите.

Обичайно позицията на синдикатите е, че 2/3 от БВП се формира от потребление и съответно, когато ние имаме повече пари, които да харчим то, въпреки инфлационния натиск, е положително за икономиката и растежа на БВП.

16% ще бъдат принудени да увеличат всички заплати, а други 16 на сто - да се откажат от инвестиции.

Какви са очакванията за следващата година?

В последното проучване на Българската стопанска камара песимистите преобладават - 41%. Те очакват икономически спад, а други 21% - не очакват промяна в своя бизнес. Около 30 и 40 на сто от участниците в годишните анкети на БСК обичайно са оптимисти за бъдещето на икономиката.

Сериозен проблем за голяма част от предприятията са високите цени на суровините и енергоносителите, което също пречи на инвестициите.

Рисковете пред българската икономика са в очаквания ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, както и цената на труда. Пречки за бизнеса са липсата на работна ръка, бюрокрацията, често променящата се нормативна уредба и корупцията, а в последно време и политическата нестабилност.

Губи ли инерция българската икономика?

Увеличението на доходите по всяка вероятност ще се запази и в следващите години, предвид досегашната тенденция. Случващото се в политическата среда влияе негативно на бизнес климата. Очакванията за продължаващ инфлационен натиск, високи цени на енергоносителите и прогнозите за забавяне в глобалния растеж създават ситуация на несигурност.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Отговорът на КЕВР за кризата с тока
Отговорът на КЕВР за кризата с тока
Сигнал за бомба затвори сградата на Община Минерални бани
Сигнал за бомба затвори сградата на Община Минерални бани