НОВИНИ

Последствията от таласемията: Какво коства чакането за кръвопреливане?

Альоша Шаламанов
от Альоша Шаламанов
21:25, 09.01.2025
Чете се за: 03:25 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Деца с тежка анемия имат спешна нужда от кръвопреливане. Според родители и медици лечението им се бави със седмици заради липса на кръв. От Националния център по трансфузионна хематология твърдят, че са изпълнили всички заявки на клиниката в ИСУЛ в края на миналата година.

Желаещите да помогнат на децата с таласемия могат да даряват кръв в Националния център по трансфузионна хематология от понеделник до събота между 8 и 14 часа.

Велизар е с тежка анемия, а за да живее пълноценно, има нужда от кръвопреливане веднъж, а понякога и по два пъти на месец.

"Кръв чакаме от 14 декември, тоест днес вече са 14 дни от забавяне на кръвта", каза Лиза Пашова, майка на Велизар.

В отговор на депутатски въпрос, публикуван на сайта на Народното събрание на 6 януари, служебният здравен министър Кондева твърди, че към 27 декември миналата година са подадени съотвените кръвни продукти. За всички пациенти. От Националния кръвен център казват същото.

"Имаше само едно-единствено детенце с искане за два сака. Единият сак го бяхме намерили и беше в очакване да намерим и втория сак. Така че към края на годината на 100% е подадено на всички искания", каза Николай Николов - директор на НЦТХ.

"Има 3 деца, които чакат отпреди Новата година. За едно от тях вчера дойде кръвта, така че днес се кръвопрелива. Другите две продължават да си очакват кръвта", каза доц. Атанас Банчев- детски онкохематолог в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".

А последствията за децата са тежки:

"По-унил е по-изморен, блед. Трудно ходи, не се храни, търси основно шоколади", обяснява Лиза Пашова, майка на Велизар.

Около всички големи празници кръвопреливането на децата с таласемия се бави, казват родители и лекари. Без преработка в отделението, което не работи по празниците, кръвта не може да стигне до чакащите деца в ИСУЛ. Пак заради преработката, за тях кръв може да се дари само в Националния център. Но вече близо година отделението по кръводаряване работи с намалено работно време заради недостиг на медицински сестри. Средната заплата за тях в центъра е 1850 лева.

"Много лечебни заведения предлагат по-високи възнаграждения. Ние сме държавна структура. Няма как отделен център да разполага с някакви средства и да увеличава когато си иска и колкото иска", каза Николай Николов - директор на НЦТХ.

През миналата година заплатите в кръвния център са увеличени два пъти. А заради намаленото работно време екипите са по-натоварени.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ключови изяви за Карина Константинова и ценна победа за Келтерн в Еврокъп
Ключови изяви за Карина Константинова и ценна победа за Келтерн в Еврокъп