Кметът Васил Терзиев коментира казуса около сградата на "Балкантон"
Презастрояването на София е факт и се налага Столичната община възможно най-бързо да изработи нов Общ устройствен план. Очаква се заданието да е готово до края на годината.
Ще бъде променен и Законът за устройството и застрояването, защото освен с множеството сгради по полетата - София трябва да се справи с още по-трудната задача - обслужващата ги инфраструктура.
"Въпреки че Общият устройствен план залага по-малки улици и артерии от необходимото предвидено застрояване, което сега е факт, за съжаление, през годините с подробен устройствен план уличните регулации са намалявани драстично. Най-фрапантният случай е бул. "Черни връх", който е със заложен общ устройствен план 20 метра в момента е 14 и дори липсват тротоари", коментира Богдана Панайотова, и.ф. главен архитект на София.
Заради изтичане на срокове на отчуждаване пък са били загубени близо 200 терена, предвидени за изграждане на детски градини. Вече има резултат в опитите да се ограничи строителството и през 2024 г. разрешенията за строеж са с 25% по-малко в сравнение с миналата, изтъкнаха от общината. Оттам отчитат и спад с близо 30% на разгънатата застроена площ.
Кметът Терзиев обяви, че лично ще поеме случая с емблематичната сградата на "Балкантон" и ако се наложи, ще отмени решението за строителство в терена. Имотът обаче е частен, а сградата няма статут на паметник на културата.
"Когато правоприемниците на "Балкантон" искат да строят блокове или там каквото е и всичко е спазено, ние нито можем да дадем такъв статут на тази сграда, нито можем да я направим музей. Ние гледаме административно, защото сме администратори", обясни Васил Терзиев.
Собственикът на сградата излезе с позиция, че основната сграда на "Балкантон" няма да се събаря, а ремонтира и че ще запази предназначението си на административна. В останалата част от парцела старите сгради ще бъдат съборени и ще бъдат изградени няколко жилищни сгради. Гражданите все пак не се отказват от протеста утре вечер.
Снимки: БТА