Сръбският министър-председател Милош Вучевич подаде оставка след масовите протести, които не стихват от месеци в страната. Поводът за тях бе срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад през ноември. 15 души загинаха при инцидента.
Специалният пратеник на БНТ в Сърбия Иво Никодимов разговаря с журналиста Александър Рокнич.
БНТ: Как гледате на оставката на премиера на Сърбия Вучевич?
Александър Рокнич: Мисля, че това е принудителен ход от негова страна и че това е нещо, което управляващите са планирали. Това не е заради трагедията, която се случи в Нови Сад, а защото управляващите са решили да предизвикат предсрочни избори на всяка цена. Това е онова, върху което те са мислили и това, което имахме възможност да чуем снощи от обръщението на президента на Сърбия, което не е надежда за политическата криза в страната. Студентите, които протестират почти три месеца, смятат, че Вучич не е отговорен за решаването на този наказателно-правен случай. Според конституцията на страната не влиза в неговите правомощия. Кризата е следствие от станалото в Нови Сад, при което загинаха 15 човека. Причините за него станаха безхаберието и огромната корупция. Козирката е била натоварена с 20 тона, което е повече от разрешените правила и повече, отколкото е предвидено от този план за реконструкция. Смятам, че ще се стигне до избори и те ще заварят опозицията много неподготвена. По отношение на премиера Вучевич трябва да кажа, че той не ръководеше правителството, защото фактически то беше водено от Александър Вучич. Това се видя преди 7-8 дни, когато се проведе открито заседание на правителството. Той даде задачи и заповеди на правителството какво да прави и кой от кой ресор да се ангажира. След това започнаха тези големи протести, на които сме свидетели и на големите студентски блокади.
БНТ: Какво би означавало оставката на премиера за по нататъшния ход на студентските протести?
Не знам. Цялата тази история около студентските протести е доста неясна. Те държат своите планове в тайна, не говорят за тях. Това, което се чува обаче е, че институциите трябва да започнат да работят, което означава президентът Вучич да престане да се меси в работата на правосъдните органи. Това не е в неговите законови и конституционни правомощия. Той не се съобразява с тях, нарушава ежедневно конституцията на страната. Работата е в това, че в Сърбия в този момент институциите практически не съществуват. Тях ги има само на хартия: имате официално прокуратура, съд, полиция, както и министерства, но всички те се активират когато им се каже, а не когато сами трябва да реагират и това е същността на студентските искания. Републиканската прокуратура на Сърбия е централна и има правомощията да нареди на останалите да вършат своята работа, което означава че те сами трябва да предприемат определени действия, които те не правят. Тук не става дума за прокуратурите на различни нива, и за другите институции и системата в Сърбия. Те работят само когато им се каже и което е по лошо, работят което им се каже, че трябва да направят. Защото когато става дума за обвинени активисти от тяхната партия, партии, които са на власт.
БНТ: Защо?
- Много елементарно, за да могат да контролират разследването и наказателната част да бъде колкото се може по-лека и по-малка. И това е същността на цялата правосъдна система и точно това искат тези млади хора от управляващите - системата да започне да функционира. Какви ще бъдат техните по нататъшни ходове ми е много трудно да предвидя, ще видим в каква посока ще тръгне да се развива. Нещата се развиват по бавно, те очевидно за никъде не бързат, което е много добре, защото ако бързаш, възможността да сгрешиш е много по-голяма.
БНТ: Какво би направил Вучич да задържи властта си?
- Той има легитимно избрана власт, но, както ви казвам, проблемът е свързан с блокадата на институциите, защото той като единствен център на властта е узурпирал всички институции, което според мен е много по-сериозен проблем отколкото това, че са блокирани институциите. Начело на специалните служби имате партийни фигури, които са членове на управляващата партия, а БИА трябва да бъде независима според правилата. Имате случай когато младите хора, които протестират, биват викани на разговори в БИА, а това представлява проблем, защото това не влиза в правомощията ѝ.
БНТ: Дали референдумът, предлаган от Вучич, ще постигне целта си?
- Доколкото чухме от юристите, а и аз самият съм юрист по образование, референдум за доверието към президента е безсмислен, защото Вучич е избран за президент на избори. Дали те са били свободни или не - няма значение, защото оценка за тях са направили международни наблюдатели и неправителствени организации, които са ги наблюдавали. Не виждам какво ще получи от това Вучич, освен едно по-голямо обществено проучване, в което ще се потвърди, че той е най-популярният политик в Сърбия. Самият референдум обаче няма никаква законна тежест. Както и по времето на предишния президент Тадич ще имаме предсрочни президентски избори. Това няма да промени нищо, той не може да се кандидатира на тях. Той обаче може да даде подкрепата си за свой кандидат, защото този кандидат не е някой случаен човек от партията му, а всъщност през него това ще бъде отново той - Вучич. И хората ще гласуват за него, всъщност. Изборните условия са много лоши, опозицията напусна онзи ден работната група за изборния закон, а в този момент премиерът е поднесъл оставката си това най-вероятно ще доведе до смесването на избори - освен президентски, да има и парламентарни. Ако се върна на първия ви въпрос за Милош Вучевич, не само, че това е една изнудена оставка, която според мен е предизвикана от вчерашното омаловажаване от страна на президента на пресконференцията, защото той му каза, че ще бъдат променени 50 процента от състава на правителството. И когато вие кажете това, и ако той има гръбнак или достойнство след като му кажете в лицето, че трябва да се промени съставът на правителството му, естествено е той да подаде оставка от поста си. Извинение е намерено заради снощното нападение в Нови Сад над студентите от активисти от неговата партия. Ако смяташ, че си прав, то тогава правителството трябваше да подаде оставка още на 1 ноември, когато стана трагедията. В онзи момент, когато падна козирката в Нови Сад, правителството трябваше да си подаде оставката, тогава това не стана. Тогава президентът направи определени политически ходове.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News