НОВИНИ

Промените в Изборния кодекс: И петте законопроекта бяха приети в зала на първо четене

Виолета Русенова
от Виолета Русенова
20:09, 08.01.2025
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

И петте законопроекта за промени в Изборния кодекс минаха в пленарна зала на първо четене - изненади нямаше, тъй като още вчера депутатите постигнаха съгласие на правната комисия. "Продължаваме промяната" предлага отпадане на ръчното броене на бюлетините и въвеждане на оптични сканиращи устройства. "Демократична България" искат преброителни центрове и разделянето на страната на преброителни участъци с до 20 000 избиратели. Партньорите се срещнаха в искането си да се върне машинният протокол.

Дни преди да изтече срокът, който Конституционният съд даде, за да се преброят наново бюлетините от почти всяка пета секция в страната, депутатите се захванаха с промените в Изборния закон. Първи беше обсъден вариантът на "Възраждане", откъдето искат да отпадне хартиената бюлетина, ограничаване на броя на секциите в страни извън ЕС. Законопроектът им получи подкрепата на 171 депутати.

"Гласуването с хартиените бюлетини подпомогна само купения и контролираният вот и затова ние предлагаме отпадане на хартиеното гласуване и единствена остава възможността за машинно такова", заяви Петър Петров от "Възраждане".

202 гласа подкрепа получиха предложенията на ИТН, включително и гласовете на "ДПС - Ново начало" - разделени на 4 групи - да се въведат сканиращи машини, преброителни комисии и отлагане на влизане в сила на самостоятелен район Чужбина. С най-голям акцент обаче са промени при избирателните списъци.

"Практиката е парадоксална - по данни на НСИ населението намалява, а за всеки следващ вид избори - броят на гласоподавателите се увеличава. В избирателните списъци не следва да има лица, родени в края на 19 или началото на 20 век. Разчитаме, че предложенията в нашия законопроект ще се подкрепят и от пленума на НС", обясни Николета Кузманова от ИТН.

Две съществени промени предлагат и от "БСП - Обединена левица" - регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, за да се изчистят т.нар. мъртви души от списъците. Експериментално машинно преброяване за следващите парламентарни избори също искат от левицата. Предложенията им получиха 200 гласа "за".

"Премахват се възможности за проследяване на вота на всеки избирател, тъй като отчитането на преференциите и гласовете ще става не за всяка отделна секция, а за 30 000 избиратели", коментира Мая Димитрова от "БСП - Обединена левица".

Въпреки че внесоха два различни законопроекта коалиционните партньори от ПП-ДБ гласуваха еднакво. "Продължаваме промяната" искат освен въвеждане на оптични сканиращи устройства, които да сложат край на ръчното преброяване на бюлетините, и документите за самоличност на гласоподавателите да се сканират. Партньорите се срещнаха в искането си да се върне машинният протокол. Предложенията на ПП получиха 172 гласа за, а тези на ДБ - два повече.

От "Демокрация, права и свободи"-ДПС не подкрепиха нито един от петте законопроекта.

"Избирателната активност няма как да се вдигне с промени в закона, ако поведението на политиците не се промени. Това е истината. Ние с избирателните секции не се справяме - как ще се справим с преброителни комисии", заяви Ремзи Осман, "Демокрация, права и свободи"-ДПС.

Политическите сили дадоха заявка работна група да прецизира текстовете между двете четения.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Алберт Попов е осми след първия манш в Мадона до Кампильо
Алберт Попов е осми след първия манш в Мадона до Кампильо
Бекер: Допинг случаите на Синер и Швьонтек са лоши за тениса
Бекер: Допинг случаите на Синер и Швьонтек са лоши за тениса