ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

 

Промените в Изборния кодекс - какво предлагат партиите?

Чете се за: 05:45 мин.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Първо с Изборния кодекс се захванаха депутатите на първото заседание на комисията по правни и конституционни въпроси. Край на ръчното броене на бюлетините, оптични скенери и преброителни центрове да отчитат изборните книжа, машините не само да разпечатват, а и да отчитат вота. Това са част от предложенията, които приеха депутатите на първо четене. След пренареждане на дневния ред на комисията народните представители се захванаха с всички внесени 5 законопроекта за промени в Изборния кодекс. А "Демократична България" и "Продължаваме Промяната" внесоха два отделни текста.

      От "Продължаваме промяната" внесоха своите предложения за промени в Изборния кодекс преди началото на днешната правна комисия. От ПП искат да отпадне изцяло ръчното броене на бюлетините, и предлагат нов тип електронно отчитане - от оптични скенери. Познатите ни машини за гласуване да не са само принтери, а както преди, да отчитат подадените на тях гласове и преференции. Машини да сканират личните документи на избирателите, за да се пресече практиката за повторно гласуване. След всеки вот да има и нов състав на ЦИК, включват още предложенията.

      "Смятаме, че външната намеса, която има при броенето и броят невалидни бюлетини, е добре и е обосновано да въведем и нов тип сканиращи машини, които да сканират хартиените бюлетини и по този начин да нямаме голям брой невалидни хартиени бюлетини, да нямаме възможност след това да бъдат порочно преброени и отчетени гласовете", заяви Стою Стоев от "Продължаваме Промяната".

      Коалиционният им партньор "Демократична България" внесоха проектозакона си вчера, в който има разлики. И те предлагат бюлетините вече да не се броят в секционните избирателни комисии, но не с нови машини, а в преброителни центрове. Според законопроекта, страната се разделя на преброителни участъци с до 20 000 избиратели. За всички видове избори, с някои изключения, ще се назначават преброителни комисии. Подобно на ПП, и ДБ предлагат връщането на машинния протокол.

      "Това е един, пак казвам, дебат, който се води в обществото, надявам се в рамките на 51-вия парламент да намерим едно добро решение. Голяма част от проблемите, които ние видяхме - недобре попълнени протоколи, забавяне на процеса, рушат доверието в изборния процес", коментира Надежда Йорданова от "Демократична България".

      Първи промени внесоха от "Възраждане". Оттам предлагат премахване на хартиената бюлетина и край на номерата в нея, разкриването на до 20 секции в страни извън Европейския съюз, а видеонаблюдението в секционните избирателни комисии вече да не публично онлайн. Предложени са и промени в състава на ЦИК, увеличаване на някои от възнагражденията и по-високи санкции.

      "Използването на хартиената бюлетина единствено бе съпътствано с манипулации и злоупотреби. Считаме, че българските граждани са достатъчно грамотни и нямат нужда от номер на бюлетината. На следващо място въвеждаме и видеонаблюдение при приемането и обработването на изборните резултати в Районните избирателни комисии и Общинските избирателни комисии", заяви Петър Петров от "Възраждане".

      От "БСП - Обединена левица" предлагат също преброителни центрове, както и нови правила за изчистване на избирателните списъци от т.нар. мъртви души.

      "Да преброяват гласовете, от които са компрометирани, а те не са малко. Те са 13 000", каза Мая Димитрова от "БСП - Обединена левица".

      Четири основни групи промени предлагат и от "Има такъв народ" - промяна в изготвяне на избирателните списъци, промяна във вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане на създаването на избирателен район Чужбина. Депутатите постигнаха съгласие на първо четене.

      "Можем да се обединим в няколко групи нарушения и няколко групи проблеми, които се опитваме да разрешим - по отношение на изчистване на мъртвите души, по отношение на грубите нарушения на СИК при броенето на бюлетините, с въвеждане на т.нар. преброителни центрове", обясни Александър Рашев от ИТН.

      "Ние ще подкрепим всички внесени предложения за промени в Изборния кодекс, виждаме, че във всички тях е заложена една и съща цел - оптимизиране на Изборния процес, гарантирането на честни и прозрачни избори, най-вече охраняване на избирателните права на българските граждани", коментира Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.

      Така, на практика, членовете на комисията подкрепиха и петте варианта на промени в Изборния кодекс.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?