Да се завишат санкциите при прекъсване на тока. Това ще предложи Министерството на енергетиката, а поводът е прекъсването на електричеството по време на празниците за десетки абонати. Енергодружествата ще бъдат задължени да инвестират определен процент в мрежите. Ще бъдат проверени и обществените поръчки.
Държавната финансова инспекция да може да проверява обществените поръчки, свързани с изграждането на електропреносните мрежи. Ако се докажат нарушения, то тогава КЕВР да не признава на енергодружествата направените разходите. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които ресорното министерство подготвя в спешен порядък. Предвижда се още и завишаване на максималните санкции, които в момента таванът предвижда да са от 200 хиляди лева. Не на последно място се предлага обезщетенията, които енергодружествата дължат на абонатите при прекъсвания на тока да се изпълщат автоматично. Шефът на регулатора Иван Иванов се закани на трите енергодружества, че ако се докаже тяхната вина заради прекъсванията по празниците, да бъде безкомпромисен.
9 дни на тъмно и студено. Така посрещнаха празниците жителите на родопските села Манастир и Равногор.
Радослав Иванов: "Пералня не може да пусне. Осветление няма. Бойлер не може да се пусне също. Лошо е без ток."
Румяна Делчева: "Това беше времето по Коледа, когато трябваше да си посрещнем децата, които рядко имат възможност да ни дойдат на гости."
Жителите на селата са подали жалби до КЕВР и до ЕВН.
В парламента, председателят на енергийния регулатор Иван Иванов обясни, че тече проверка и в трите енергодружества:
"Поискахме от ЕРП-тата и срокът изтича в петък, да ни кажат в тази аварирали участъци били ли са направени инвестиции, в какъв размер, защото нашето подозрение е, че по-голямата част в тези участъци не са направени никакви инвестиции."
И се закани, че няма да бъде подминато нито едно нарушение.
Иван Иванов - председател на КЕВР: "Комисията ще предвиди съответни мерки, включително задължителни указания, предписания и налагане на имуществени санкции на дружествата там, където ние сме констатирали такива нарушения."
Енергийният министър Владимир Малинов обяви пакет от законови промени и поиска Държавната финансова инспекция да провери обществените поръчки за инвестиции в мрежите:
"Да видим по какъв начин те се възлагат, кой ги изпълнява, на каква стойност. Почистването на сервитутите е много интересен въпрос, който следва да бъде проверен, дали действително е извършено. От кой и на каква цена в случай, че АДФИ констатира нарушения, КЕВР на законова база да не одобрява и да не признава тези инвестиции."
А за да се гарантира, че потърпевшите абонати ще получат неустойките си от енергодружествата, се предлага и друга промяна.
Владимир Малинов - служебен министър на енергетиката: "Да има автоматизъм на тези неустойки и те да бъдат приспадани от сметките на съответния следващ период."
В зала се стигна и до напрежение между шефа на КЕВР и енергийния министър за повишението на цената на тока с близо 10 процента.
Иван Иванов - председател на КЕВР: "Изменението се дължи почти изцяло на промяна на цената на българските големи електропроизводителни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток 2" и НЕК, защото в един момент, когато се повишават цените на доставените за тях материали, на проводници, услуги и заплати и т.н. с процент, няма никакъв начин, по който цената да се задържи."
Владимир Малинов - служебен министър на енергетиката: "Нито едно от дружествата под шапката на Министерството на енергетиката не е поискало увеличаване цената за битовите потребители. И това е доказано и споменавано няколко пъти на АЕЦ "Козлодуй" и на ТЕЦ "Марица изток 2" не е вярно."
Според Малинов, причина за поскъпването е обявеното от ЕРП-тата 11% по-високо потребление на домакинствата. Министърът призова КЕВР да провери доколко то е реално.