НОВИНИ

Проверка на факти: Умалена ли е Африка на географските карти?

Елиана Димитрова
от Елиана Димитрова
13:15, 30.11.2024
5926
Чете се за: 03:10 мин.
У нас
Африка
Снимка: Canva
Слушай новината

Публикация във Фейсбук твърди, че на повечето географски карти Африка умишлено е представена в намален размер, "за да се манипулира и да се промиват мозъци". Внушава се, че Азия е с по-малка географска ширина от Африка. Публикацията има над 500 коментара и повече от 300 споделяния.

Твърденията са стари и периодично се появяват в различни постове, които събират много коментари и са споделяни стотици пъти. Верни ли са обаче тези твърдения? Нашият екип за проверка на фактите потърси експертизата на преподавателя от Софийския университет по "Природна география на континентите" доц. Зорница Чолакова.

Според картата в публикацията ширината на Африка е 7200 км, а на Азия – 6400 км. Доц. Чолакова посочва, че ширината на Африка е приблизително точна, но реалната ширина на Азия е значително по-голяма - разстоянието от най-западната до най-източната точка в Азия е около 10 500 км. То е измерено по меридиана от най- западната точка на Азия - нос Баба Бурну в Турция до най- източната- нос Дежньов на остров Чукотка. По думите ѝ за ширината на Азия е взета всъщност тази на Русия, което е некоректно, защото Руската федерация се намира на два континента.

Според друго твърдение в публикацията, Африка е по-голяма от Европа, Китай и САЩ взети заедно. Това също не е вярно, посочва експертът – общата площ на Европа – 10,5 млн. кв. км, на САЩ – 9,8 млн. кв. км, и на Китай – 9,6 млн. кв. км, е приблизително 30 млн. кв. км, колкото е и Африка.

Друго твърдение в публикацията е, че на повечето карти на света Африка се представя в намален размер. Това е направено умишлено, за да се създаде визуален ефект за малка Африка, "за да се манипулира, промиват мозъци и заблуждават африканците, където и да се намират".

Доц. Чолакова казва, че когато Земята, която е леко сплескана при полюсите, се изобразява на плоскост, има различни математически модели и проекции, които изчисляват как точно това трябва да се случи. В зависимост от проекцията може да има малки деформации. Но в никакъв случай не може да се каже, че Африка се изобразява умишлено по-малка.

В статията са изброени и много "факти" за Африка - суровини, златен резерв, обработваема земя. Твърди се, че континентът има 60% обработваема земя. Според доц. Чолакова повече от една трета от територията на този континент са пустини, което означава, че е невъзможно обработваемата земя да е 60%.

Заключение: Нашата проверка на фактите показва, че в публикацията Африка се фаворитизира изкуствено, а твърденията са неверни и манипулативни.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Легендата Миятович е оптимист за Мбапе
Легендата Миятович е оптимист за Мбапе
Значителни валежи от дъжд и сняг и утре
Значителни валежи от дъжд и сняг и утре