ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Руските хибридни атаки в Европа стават все по-чести и все по-дръзки

Чете се за: 05:50 мин.
По света
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Над 60 руски хибридни операции са установени в Европа през миналата година, показва журналистическо разследване на Мрежата за разследваща журналистика към Европейския съюз за радио и телевизия. Разследването показва, че целта на атаките е да нанесат не само материални щети, но и да всеят объркване и страх в обществото. По материала са работили журналисти от 9 европейски държави.

Няколко месеца след като се присъединява към затворена хакерска група в Телеграм, репортер от Белгийската обществена телевизия Ве Ер Те най-накрая печели доверие да бъде натоварен с мисия. Получава достъп като се представя за жител на Брюксел с ограничени дигитални умения. За да бъде допуснат, минава през няколко онлайн интервюта, все едно кандидатства за работа, в които е питан какви са възгледите му за Русия. За първата му нискорискова мисия трябва да залепи 10 антинатовски стикера, за които ще получи 50 долара в криптовалута. Скоро след това следват и други задачи - за събиране на информация за физически лица и медии. В същата група в Телеграм е поискана помощ за хакерска атака срещу компания за поддръжка на преработвателни станции в Литва. Публикувано е видео с контролните системи на компанията, с което става ясно колко надълбоко е проникнало разузнаването им. Заплахата обаче е предотвратена.

"Ефектът, от който имат нужда, е напрежение в обществата ни, отслабване на доверието в решенията на нашите правителства и оттегляне на помощта за Украйна. Използват т.нар. "евтини агенти" без дългогодишен тренинг, вербуват ги онлайн и постигат много бърз и ефективен резултат на терен", обясни министърът на външните работи на Литва Кестутис Будрис.

Подкрепящи Русия хакерски групи стават все по-активни, а броят им нараства драстично с началото на войната в Украйна - сред тях са Кибер Армия на преродена Русия, Хакнет или Зет-Пентесту, а групата с името "Отбор пясъчен червей", се смята, че е директно свързана с руското разузнаване ГРУ.

"Понякога мащабът е изненадващо голям, например Русия регистрира фиктивни или кухи компании в Европа, които изглеждат като доставчик на IT услуги. Но това е само прикритие за руски кибероперации”, обясни зам.-ръководителят на Службата за отговор при киберинциденти в Латвия на Варис Теиванс.

От началото на войната много от опитните руски агенти бяха изгонени от Европа и сега се използват вербувани по Телеграм хора, показват данни от съда и от източници от сферата на сигурността. Наричат ги "агенти за еднократна употреба".

Разследващите журналисти са проучили близо 80 инцидента от началото на миналата година, при които има руска следа. Изключени са тези, за които има ненадеждни източници, както и традиционни дейности на разузнавателни агенти. Над 60 от тези инциденти са класифицирани като хибридни действия. При 10 от тях има доказана връзка с Русия, 34 от тях все още се разследват. Руското правителство отрича да е замесено.

"Обществата ни трябва да са подготвени, защото целта не са нашите войници, а енергийната ни инфраструктура, компаниите, жп линиите, нашите умове", обясни зам. помощник генерален секретар на НАТО за иновации, хибридни и кибератаки Джеймс Апатурай.

"Вместо да унищожават вражеска войска или да окупират територии, целта е да се повлияе на населението, за да се създаде хаос, объркване и да се дискредитират управляващите", каза военнослужещият от испанската армия полк. Хосе Луис Калво Алберо.

Белгийски следователи обискират дома и офисите на служители на Европейския парламент за разпространение на руска пропаганда преди евровота миналата година. Корабът Eagle S е заподозрян за прекъсване на оптичен кабел в Балтийско море, шестима души са обвинени за пожар в склад в Лондон. Огънят беше потушен от 60 огнеборци през март 2024 г. В Лайпциг пожар избухва в контейнер с пратки, които е трябвало да бъдат натоварени в самолет. В пратка от Литва е открито взривно устройство. В Естония 7 души са признати за виновни за изпочупване на прозорците на кабинета на вътрешния министър и на автомобила на журналист. Това са само част от примерите, установени при журналистическото разследване.

"Важно е да се разбере, че тези атаки се засилват и то не само в държавите, граничещи с Русия", заяви Кая Калас - върховен представител на ЕС за външна политика и сигурност.

"Може да има атака в собствения ви джоб, в собствения ви компютър", обясни Стефан Дугуин - изп. директор на Институт за Кибермир в Женева.

И предупреждението на НАТО е, че директен сблъсък на Русия с НАТО е малко вероятен, но целта е европейците да мислят как всеки може да бъде атакуван по всяко време.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?