Предвидено е изграждане на още един център, но никой няма яснота кога това ще се случи
В област Благоевград функционира само един кризисен център за жертви на домашно насилие. А техният брой расте. С повече от 40% са се увеличили случаите в областта за изминалата година, сочат данни на Областната дирекция на МВР.
Повече са сигналите за домашно насилие в полицията, повече са и образуваните дела в съда.
"Наблюдава се тенденция към повишаване производствата по Закона за домашното насилие в последните години, не само за последната година. За 2024 година образуваните производства са 28, а през 2023 са били 23 дела. За настоящата 2025 година са образувани вече три производства и то - в рамките на два дни", каза Даниела Чавдарова – говорител на Окръжен съд – Благоевград.
Тормозът може да бъде под различна форма – най-често жертвите са подложени както на психически, така и на физически вид насилие. А пострадалите са както жени, така и много деца и мъже.
"Имал съм случаи на жени, които са идвали в социалната услуга с доста сериозен външен вид, в резултат на побой. Имал съм и случаи, при които няма физическа сила, наложена върху жената, но има постоянен, денонощен психически тормоз", обясни Димитър Савов – ръководител на кризисен център "Ново начало".
В област Благоевград има само един център за защита на жертвите от домашно насилие и той се намира в Гоце Делчев. Капацитетът му е за 10 души - крайно недостатъчен за нарастващия брой пострадали.
"Осигуряваме детска градина, училище, съдействие за намиране на работа", посочи Димитър Савов.
След извършено проучване става ясно, че в областта трябва да бъдат изградени още такива центрове за подкрепа. От социалната служба в Благоевград казаха, че е предвидено изграждането на такъв център, но кога ще стане това, не е ясно.
"Опитваме се и правим всичко възможно всеки един, който се намира в кризисна ситуация или се нуждае от някакви социални услуги, да бъде насочен. Дали ще ползваме ресурса на услугите в общността на Благоевград или ще ползвам някакъв друг вид услуга, но винаги се намира начин. Това е ангажиментът на всички нас като общество. Защото всеки един от нас може да изпадне в кризисна ситуация", коментира Александър Балев – директор на Социална служба - Благоевград.
Докато не бъдат разкрити повече кризисни центрове, жертвите трудно ще намират убежище и закрила. Национални кампании показват възможности за помощ, която може да бъде намерена дори и в социалните мрежи.
"Куклата Рада, която всъщност помага на лицата, които искат да се ориентират как да потърсят помощ. Като сканираш един QR код и то те води в приложение, което ти казва къде са потърсиш такава помощ", обясни Даниела Чавдарова – говорител на Окръжен съд - Благоевград.
Всеки, който е жертва на насилие може да потърси закрила на националните телефони, както и в най-близкото управление на МВР.