ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Над 300 деца се възползваха от безплатните медицински прегледи в Петрич

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:35 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В рамките на един ден над 300 деца до 18 години бяха прегледани в болницата в Петрич от специалисти по програмата "Детско здраве". Това е второто за годината гостуване на лекари от различни специалности в болници в провинцията, а прегледите, поставените диагнози и препоръчаното лечение са напълно безплатни.

      Росица Петкова от Петрич е студент по медицина и майка на момченце. Решава да се възползва от безплатните прегледи, като записва детето при ортопед и офталмолог.

      "Имаме проблем тортиколис и да видим до къде е нашето състояние, защото си го водим на физиотерапия рехабилитация. Само че да проверим профилактично как вървят нещата".

      Нейната съгражданка Вероника също се включва в списъка на желаещите за преглед на детето ѝ.

      "Преди време откриха лек шум на сърцето на детето. А имаме проблеми с кожата, нещо от сорта на дерматит".

      Повечето от родителите записват децата си за преглед при офталмолог, а причината е прекомерната употреба на телефони и таблети.

      "Тревожната тенденция е за увеличаване честотата на късогледство, което е пряко отражение на прекомерната употреба на дигитални, най-вече мобилни устройства. Наблюдава се не само в България, а и по света и е свързана със съвременния начин на живот", обясни проф. Александър Оскар - началник на Клиника по очни болести в УМБАЛ "Александровска".

      За първи път в програмата се включват специалисти от Александровска болница, които направиха скрининг за кератоконус, заболяване на ретината, в ендемичен за България регион, какъвто е Югозападният.

      "Тук, в този район, има много хора, носещи кератоконус. Това е генетично заболяване, което се пренася от поколение на поколение. Не е заразно и, слава богу, има лечение", обясни д-р Светослав Дойчинов - офталмолог.

      Липсата на лекари в Югозападната болница в Петрич налага много често хората от града и региона да пътуват до София за прегледи при специалисти.

      "За съжаление изостава спрямо частните болници, спрямо някои от големите университетски държавни болници. Така че това е, за съжаление, картината и ние трябва да се съобразяваме с такива инициативи и да приемаме и да приеме подадената ръка от такъв вид инициатива като "Детско здраве", за да можем да задоволим реалните потребности на населението на хората", коментира Димитър Бръчков- кмет на община Петрич.

      Събирането на различни специалисти на едно място е добра формула, която дава възможност на родителите от по-малки населени места да получат компетентни и комплексни консултации за лечението на техните деца.

      "За тези 12 години прегледахме над 27 000 деца по цялата страна и в екипа са около 15 специалисти от всички детски специалности", посочи д-р Асен Медиджиев.

      В следващите месеци кампанията "Детско здраве" продължава с посещения в градовете Казанлък, Гоце Делчев, Бургас и Кърджали.

      Репортер: Слави Илиев

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?