ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Украинският футболен Шахтьор започна "Глобално турне за мир"

bnt avatar logo от БНТ , Източник: БГНЕС
A+ A-
Чете се за: 01:50 мин.
Спорт
украинският футболен шахтьор започна глобално турне мир
Слушай новината
00:00
00:00

Шахтьор (Донецк) започна участие в "Глобално турне за мир", което ще включва серия от благотворителни мачове. Инициативата е подкрепена от правителството на Украйна, а чрез нея ще трябва да се съберат средства за войсковите части, които се сражават с руската армия.

"Футболната дипломация ще ни помогне да включим милиони фенове от целия свят, които да помогнат на Украйна", заяви външният министър на Украйна Дмитро Кулеба.

Най-големият футболен клуб в източна Украйна откри турнето си с приятелски мач срещу водача в гръцката лига Олимпиакос. Всеки играч на Шахтьор носеше фланелка с името на един от 10-те града, обсадени от руската военна офанзива.

Шахтьор Донецк и Олимпиакос играха пред 5000 фенове на стадион "Караискакис" в Пирея, Гърция. Домакините победиха с 1:0.

Общо 176 играчки бяха поставени на седалките на стадиона в памет на 176 деца, загинали от началото на конфликта на 24 февруари.

Благотворителното турне събира пари за оказване на помощ за хората в Украйна, засегнати от войната.

За момента Шахтьор е уредил мачове с турския Фенербахче, хърватския Хайдук Сплит, полския Лехия Гданск, а останалите опоненти ще бъдат определени допълнително.

През последните 20 години Шахтьор спечели 13 титли на Украйна и е редовен участник в Шампионската лига, а местните футболисти са гръбнакът на националния отбор на Украйна.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber!

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?