През 2023 г. линията на бедност общо за страната e 637,92 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 325,9 хил. души, или 20,6% от населението на страната, съобщават от Националния статистически институт. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 21,3%, а относителният дял на бедното население намалява с 2,3 процентни пункта.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери - обезщетения, социални и семейни помощи и добавки, равнището на бедност се повишава до 28,5%. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 45,3%.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните на възраст 18 и повече години е най-висок сред безработните (56,8% за 2023 г.), отбелязват от НСИ.
100 години от рождението на Милен Гетов бяха отбелязани със специална прожекция в кино "Одеон"
София "облечена" в магия: Съюзът на илюзионистите в България става на 50 години
"Отвсякъде вода идва": Остава в сила частичното бедствено положение в Община Созопол
Огромно свлачище затвори прохода Троян - Кърнаре в двете посоки (СНИМКИ И ВИДЕО)