Осем години затвор грозят бизнесмена Христо Ковачки, ако прокуратурата докаже, че той е спестил внасянето на данъци в особено големи размери. Държавното обвинение е категорично, че отговорност за невнесени в хазната 16 милиона лева носи лично Ковачки, а не счетоводители в неговите компании.
Осем години затвор грозят бизнесмена Христо Ковачки, ако прокуратурата докаже, че той е спестил внасянето на данъци в особено големи размери. Държавното обвинение е категорично, че отговорност за невнесени в хазната 16 милиона лева носи лично Ковачки, а не счетоводители в неговите компании.
От 2005-та до 2008-ма година при поредица от сделки, фирми на Христо Ковачки не са внесли в хазната всички дължими данъци. След поредица от експертизи, разследващите установили, че сделките са декларирани на занижени цени.
Божидар Джамбазова, заместник-градски прокурор: "Естествено всички тези констатации са на база документи и експертизи, които са назначавани по делото. Обвинението касае данъчни задължения в размер на около 16 милиона лева."
Прокуратурата отказва да уточни сделките, с които хазната е ощетена. През есента на миналата година, когато антимафиоти иззеха документи от офиси на Ковачки, освен срещу бизнесмена, обвинение беше повдигнато и срещу съдружника му Никифор Вангелов.
Според прокуратурата Христо Ковачки е укрил данъците чрез 4 свои фирми, еднолична собственост. На този етап материалите срещу другия обвиняем Вангелов са отделени в друго производство. Дали то ще продължи или ще се прекрати, предстои да разберем.
Започнало е предявяване на материалите по разследването. Очаква се обвинителният акт срещу Христо Ковачки да влезе в съда през октомври. Ако междувременно бизнесменът внесе задълженията си, присъдата срещу него може да бъде редуцирана.
Апелативният съд във Велико Търново гледа мерките на трима от обвиняемите за ръководене на ОПГ
Засилен интерес: 2600 кандидати са се явили на конкурс за 400 места в "Гранична полиция"
Прокуратурата обжалва мярката за неотклонение на бившия директор на 138-о училище
В сезона на грипа: Ръст на заболеваемостта у нас, кога да очакваме пика?