Българин пое за първи път един от най-влиятелните постове в ООН. Изборът на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО беше приветстван от Европа и целия Западния свят. Наблюдателите коментираха, че надпреварата никога досега не е била толкова оспорвана, което е сигурно доказателство за важността на ЮНЕСКО.
След като издържа невиджданите в историята на ЮНЕСКО пет тура на изборите и даде интервюта за най-големите световни медии, Ирина Бокова застана пред зрителите на БНТ и "По света и у нас" за интервю, директно от Париж.
Бокова отговори на въпроси като: което е надделяло в нейна подкрепа; защо някои заговориха за избора като за дипломатическа война между Запада и арабския свят; заложник ли е ЮНЕСКО на идеологически различия - какво трябва да се промени; как един българин успя да спечели този виляетелен пост; какви ще бъдат първите й действия като генерален директор на тази толкова влиятелна световна организация; и има ли шанс с избора й ЮНЕСКО да разшири помощта си за България.
Цялото интервю на новия генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, дадено специално за зрителите на БНТ, може да видите във видеоматериала.
Пълен текст на интервюто
Водещ Даниел Чипев: След като издържа невижданите в историята на ЮНЕСКО пет тура на изборите и даде интервюта за най-големите световни медии, Ирина Бокова застава сега през зрителите на България директно от Париж. Добър вечер, г-жо Бокова, и честито с този избор. Да започнем обаче от това, което предизвика най-големи коментари днес в световните медии. Как надделя вашият избор, защото се появиха коментари, че всъщност е протекла в коридорите на ЮНЕСКО една дипломатическа битка между арабския свят и между западния свят?
Ирина Бокова: Най-напред добър вечер на вас и на зрителите на националната телевизия и благодаря за поздравленията. Това наистина беше един хубав ден, мисля, за мен, за България също така. Беше много оспорвана битката, пет тура на изборите. Не бих казала, че е имало някаква. . . имаше наистина дипломатическа борба, това е съвсем нормално в една международна организация, многостранната дипломация е нещо много важно и играе голяма роля, но в никакъв случай не смятам, че е имало някаква битка или притивопоставяне между арабската група и другите страни или мен бих казала по-специално, тъй като мен ме подкрепиха 31 държави. На първия и на втория тур аз бях само кандидат от България, получих 8 гласа и на двата тура и след като се оттеглиха някои от другите кандидати и започна преразпределението на гласовете, по-голямата част от гласовете дойдоха при мен. Очерта се една позитивна тенденция и смятам, разбира се, че оттеглянето на другите две кандидатки, на двете кандидатури - на г-жа Бенита Фереро-Валднер и на г-жа Ивон Баки, много уважавани от мен личности, ми дадоха възможност, така да се каже, да обединя около себе си един широк кръг държави от всички континенти, тъй като вие сами разбирате - 31 държави това означава страни и от Африка, и от Азия, и от Латинска Америка, разбира се, и от Европа, и мисля, че в случая. . . разбира се, същото е валидно и за моя конкурент г-н Хосни с неговите 27 гласа. Аз мисля, че това беше една борба може би на идеи. Мисля, че това, което ми помогна много, е, че имах подкрепата през всичките тези месеци на българските държавни институции. Ще започна от президента на републиката г-н Първанов, който пръв застана до мен, на две правителства последователни. Аз вчера имах възможност да се обадя, след като разговарях с президента, да се обадя на министър-председателя г-н Борисов, да му благодаря за подкрепата на новото правителство за моята кандидатура, след което разговарях с г-н Станишев и с г-н Сакскобургготски, също да им благодаря за подкрепата. Разговарях с г-жа Румяна Желева. Аз мисля, че всичко това допринесе в тази кампания, която беше дълга, трудна, посетих 47 страни, разговарях със стотици, бих казала, хора, министри, президенти, интелектуалци. Събра се една, как да кажа, една критична маса, събра се един много голям позитивизъм. Аз винаги бях много открита в моята кампания, много прозрачна.
Водещ: Г-жо Бокова, от отзвука обаче, който идва от вашия избор, особено днес и особено реакциите на египетските медии, на арабските медии, и това, което се коментираше преди това, оставам с впечатление, че ЮНЕСКО, организацията, която трябва да
търси общото между културите и езиците, все още е заложник на идеологии и противопоставяния.
И. Бокова: Не, не бих казала. Вижте, това е един демократичен избор - един губи, друг печели. Аз не смятам, че ние сме заложник на някакви идеологии. По време на кампанията аз посетих и арабски страни. Моето послание винаги беше послание на едно приятелство, на едно много открито и добро отношение. Ние с г-н Хосни установихме едни много добри лични отношения на приятелство по време на тази кампания, тъй като се виждахме не един път. Даже вчера, когато аз спечелих, той ме поздрави, той специално ми се обади да ме поздрави. Още преди изборите си казахме, дадохме си дума, че който и да победи, ние след това продължаваме заедно. След изборите отново това нещо си го повторихме и аз смятам, че това наистина е залог за едно бъдещо сътрудничество. Във всеки случай, ако Генералната конференция ме избере, каквото е предложението на изпълнителния съвет, на 15 октомври, аз ще направя всичко необходимо, за да мога да обединя тази организация, да няма противопоставяне север-юг или по някакви други критерии. Аз мисля, че тази организация е организация на диалога, на сътрудничеството, на толерантността, на разнообразието - културното, етническото, религиозното. Това съм заложила в моята визия и това ще го направя.
Водеща Добрина Чешмеджиева: Освен това, г-жо Бокова, организация, която пази най-ценното на цялото човечество - над 190 държави в нея, сред които и България, и то с едно добро, бихме казали, присъствие. Днес тук всички коментират с радост вашата победа, но и с надежда. Ще получи ли България повече помощ за своята култура и история от ЮНЕСКО?
И. Бокова: Знаете ли, ЮНЕСКО не е организация за помощ за развитие. ЮНЕСКО е организация за международно сътрудничество, ЮНЕСКО е организация за поставяне на стандарти в различни области. Това са конвенциите на ЮНЕСКО в областта на културата, за световното наследство - материално, нематериално, за културното многообразие, за археологията, за културните ценности. ЮНЕСКО е лидер в областта на образованието, политиките в областта на образованието. Моята амбиция е да направя ЮНЕСКО лидер в областта и на науката, иновациите, новите технологии, достъпа до комуникации, най-общо казано, до интернет. ЮНЕСКО не е организация, която дава помощи за развитие. По-скоро нашето участие в ЮНЕСКО ни дава не просто престиж, но ни прави част от тази световна интелектуална общност, бих казала, която обсъжда големите проблеми на днешния свят, и от тази гледна точка мисля, че. .. позволявам си да смятам, че моят избор носи също така много престиж на България.
Водеща: Благодаря ви. Благодаря за това интервю на Ирина Бокова, пряко, на живо от Париж, за коментара за победата й и намеренията, амбициите за промяна на ЮНЕСКО, която, както знаете, ще оглави.
http://infocenter.bnt.bg/