Програмата за саниране на блоковете с един милиард лева държавни пари може да е източник на огромна корупция и да доведе до завишаване на цените на строителни работи, каза архитект Николай Гълъбов, заместник-председател на Камарата на архитектите в България.
По думите на архитект Гълъбов обществените поръчки по проектирането и строителството трябвало да се разделят, вместо да се изпълняват заедно, каквато е сегашната методология. Според Минчо Бенов, координатор на неправителствената организация - коалиция "Достоен дом" и Драгомир Цанев - заместник-директор на "ЕнЕфект" в програма за саниране на панелните блокове трябва да се привлекат и частни инвестиции, вместо държавата да осигурява 100 процента от парите.
Трябва да сме много внимателни към качеството на услугите, каза Цанов и посочи, че е възможно при лоша качество на поставяне на топлоизолацията на сградите да се стигне до лоши хигиенни условия в жилищата и поява на мухъл.
Главенният Секретар на Българската асансьорна организация каза, че асансьорите в страната са 120 хиляди, повечето но 35 - 40 години и много от тях са в критично състояние. Има и асансьори на по 80-90 години, подчерта той.
Асансьорите са най-използваното превозно средство в света, твърди Николай Маринков. От асоциацията искат пълно обследване на асансьорите в страната и то с участие на чужди експерти.
Програмата за саниране трябва да бъде за благоустройство на целите сгради, което да включва и подмяна на асансьорите, на територията около сградите на зелeните площи, допълни Маринков.
Основните предизвикателства пред програмата за саниране са качеството на строителните работи и ангажиране на собствениците с опазване на обновените вече сгради, смята Минчо Бенов от "Хабитат България".
Източник: БТА