С тържествена церемония Армения отбелязва 100-години от избиването на милион и половина арменци в Османската империя през Първата световна война. На церемонията в Ереван присъстват президентите на Русия Владимир Путин и на Франция Франсоа Оланд.
Арменците отбелязват днес 100-годишнината от клането, отнело живота на 1,5 милиона техни предци в Османската империя. Възпоменателни церемонии, организирани от арменската диаспора ще има днес на много места по света - от Лос Анджелис до Стокхолм и от Париж до Бейрут. Скромна проява за отбелязване на стогодишнината е планирана за днес и в Истанбул.
Внушителната постройка се състои от 12 базалтови плочи, подредени в кръг около вечен огън, и 44-метров обелиск, който символизира възраждането на арменския народ. Той бива открит през 1967 година, след големи демонстрации в Ереван, на които се настоява за признаване на събитията като геноцид. Преди това в Съветската република кланетата са се наричали "Голямата катастрофа". Вчера арменската православна църква канонизира жертвите.
Според Армения, около милион и половина души са избити системно между 1915 и 1917 година в последните години на Османската империя. Трагедията е призната за геноцид от десетина страни - като към този списък от тази нощ се числи и Германия. Турция - наследничка на Османската империя - обаче поддържа версията, че между 300 и 500 хиляди арменци и още толкова турци са намерили смъртта си при гражданска война, съчетана с глад.
През последните седмици темата за класифицирането на събитията се изостри допълнително. Папа Франциск нарече клането "първият геноцид на 20-ти век". Няколко държави, между които Германия признаха събитията за геноцид, а Европейския парламент гласува резолюция, с която ги класифицира именно така. Отговорът на тези атаки от страна на Анкара беше да насрочи честването на стогодишнината от битката при Галиполи - отбелязвана по традиция на 25 април, за днес. България никога не е признавала събитията за геноцид.