ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Мотори-линейки в Спешната помощ

bnt avatar logo от Цвета Младенова, cmladenova@bnt.bg
A+ A-
Чете се за: 01:25 мин.
У нас

Спешната помощ може да стане по-ефективна като се въведат мотори - линейки. Предложението е на частни фирми, които са готови на партньорство с държавата. От здравното министерство са отворени за идеята и готови за дискусия. Би ли се отказала държавата от монополната си роля и как един мотор става линейка, разказва Цвета Младенова.

мотори линейки спешната помощ

Спешната помощ може да стане по-ефективна като се въведат мотори - линейки. Предложението е на частни фирми, които са готови на партньорство с държавата. От здравното министерство са отворени за идеята и готови за дискусия. Би ли се отказала държавата от монополната си роля и как един мотор става линейка, разказва Цвета Младенова.

Мотори-линейки могат да подпомогнат спешната помощ у нас в публично-частно партньорство, смятат представители на частни фирми. Такава практика има в различни държави. От здравното министерство коментираха, че няма пречка след дискусия да се помисли как частния бизнес и неправителствени организации да участват в спешното звено.

Заместник-здравният министър Михаил Зортев обяви, че държавата трябва да остане гарант в обслужването на спешната помощ със специални правила. Ако се постигне съгласие по идеята частници да участват логистично в спешната помощ, може да се подходи и към нормативна промяна, която да разчупи сегашната монополна роля на държавата, каза още Зортев.

Този мотор всъщност е линейка. Той има и най-важното предимство - може да се промъква през задръстванията и да достига по-бързо до пациентите. Точно както класическите линейките и този мотор има синя лампа, която може да му осигури специален режим на движение.

Методий Станчев, специалист по логистика и транспорт на спешна
помощ:
- По наши изчисления ние предполагаме, че до 7 минути ще бъдем на територията на София до всяко място. Изчисленията ни за проекта ни в Смолян е до 14 минути.

Във Великобритания, Германия, Швейцация и Полша например отдавна е регламентирано частни фирми и неправителствени организации да участват с техника в Бърза помощ. В България по закон спешната помощ е изцяло грижа на държавата.

Михаил Зортев, зам.-министър на здравеопазването:
- Считам, че наистина може да се помисли върху това частният бизнес да има възможност да инвестира и в тази част на здравеопазването. Не само частният бизнес, неправителствени организации също могат да пожелаят да се включат, но трябва да се направят съответните промени в законодателството.

Според Зортев обаче към нормативна промяна може да се подходи само след като се преценят плюсовете и минусите на идеята и се изготвят правила. Иначе моторите са оборудвани с цялата апаратура, необходима, за да бъде спасен човешки живот.

Репортер:
- Това е говорящ дефибрилатор?

Димо Димов, моторист:
- Той е напълно автоматизиран от типа просто трябва да се поставят тук електродите, след което той засича жизнените функции и оказва всяка стъпка, която трябва да бъде извършена.

Моторът не може да превози пациент, но може по-бързо да превози лекаря, който да поддържа живота на пациента, докато дойде линейката.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?