Разговор в студиото на "Панорама" с Ангел Найденов от БСП за предизборната ситуация за местните и президентски избори 2011 и за 9-ти септември като значима историческа дата за БСП и за България.
Текст на разговора по темата на Ангел Найденов, в който се намесват и останалите участници в предаването:
Водещ:
Г-н Найденов, имате ли вие обаче нещо, което да скриете, да се опитвате вие да скриете в цялата тази работа около това дали изборите ще се фалшифицират и манипулират или не. Например. . .
А. Найденов:
Не, нямаме какво да крием.
Водещ:
Тогава отговорете на въпроса. . .
А. Найденов:
И впрочем нека да кажем, че. . .
Водещ:
. . . Станишев или Първанов.
А. Найденов:
. . . част от проблемите. . .
Водещ:
Защото този въпрос също минава на заден план.
А. Найденов:
Разбира се, ще се опитам да отговоря, но нека да отговора на вашата реплика. Част от проблемите на "Синята коалиция" при предишната регистрация и тогава, когато ние имахме мнозинство в предишния парламент, бяха продукт на техните вътрешни разправии, на оспорването на легитимността на новоизбраното ръководство. Така че не бива да прехвърляте всичко единствено и само върху Българската социалистическа партия. Онова, което обаче искам да подчертая, че така или иначе цялата 2011 г. минава под знака на изборите. Няма как да не бъде така, при положение че имаме едно основно политическо събитие и това са изборите за местна власт и за президент. Ние обаче, г-н Василев, имаме своите основателни съмнения за начина, по който ще бъдат проведени тези избори, включително и по отношение на предизборната кампания. Тези съмнения са свързани с честността на изборите и с обективността на резултатите. Ние сме го заявявали нееднократно. Онова, което искам да кажа на г-жа Цачева, е, че имаме достатъчно ясно заявени позиции и аргументи, включително по отношение на неяснотите в законодателството, по отношение на двусмислието на текстовете, които бяха приети в Изборния кодекс.
Водещ:
Е, той е приет вече.
А. Найденов:
Ето, ние вече внасяме втори законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, в т.ч. и откривайки възможността за обжалваемост на актовете на Централната избирателна комисия. За да не превръщаме телевизионните студиа и медиите. . .
Водещ:
Да, в процедура. Моля ви, отговорете. . .
А. Найденов:
. . . в места, в които да се решава проблем.
Водещ:
. . . на два политически въпроса, два политически въпроса имам.
Ц. Цачева:
Но преди това, ако позволите само, след това ще бъде късно с оглед на тази вметка, която се случи тук. Колеги, ние сме трима народни представители от различни парламентарни групи тук и така или иначе този дебат ние сме го водили в парламента. Изборният кодекс е действащ нормативен акт. Добър, лош, той е задължителен за всички. Това е демокрацията. След като има правила, тези правила да се спазват.
И заради това аз се чувствам малко в непривична роля. От една страна, трябва като представител на ГЕРБ, какъвто съм безспорно, но мисля, че бях поканена тук като председател на Народното събрание, за да дам пояснения какво мисля за работата на парламента.
Водещ:
Искам да задам няколко политически въпроса, за да излезем извън процедурата, която хората не разбират. Господин. . .
А. Найденов:
Това не е процедура. Това са сериозни политически въпроси, свързани с опасенията ни за честността на изборите.
Водещ:
Добре. Искам да кажем обаче, говорейки покрай тях, не
подпъхва ли всяка партия своите проблеми под килима? Примерно, въпросът Станишев - Първанов, Станишев или Първанов. . .
А. Найденов:
Защо мислите, че има такъв въпрос?
Водещ:
Ами, така се сякаш. . . така стана, сякаш. В "Дума" някакви изявления имаше. Според вас няма ли?
А. Найденов:
Не, няма такъв въпрос. В момента има едно ясно фокусиране на БСП върху формирането на кампанията, на посланията, съответно на визията на кандидатите от името на БСП. Впрочем единственият, който до този момент е заявил ясни политически приоритети, е кандидатът на БСП Ивайло Калфин. Единственият, който до този момент е заявил желанието си за организиране и провеждане на дебат с другите кандидати от името на другите политически формации, е Ивайло Калфин. Така че. . .
Водещ:
Редно беше вие да си похвалите човека, след като и другите го направиха.
М. Димитров:
Дайте и на нас тогава по една минутка, за да си похвалим кандидатите. . .
Водещ:
Е, ама, не, вие си похвалихте кметовете.
А. Найденов:
Аз се опасявам. . .
Ц. Цачева:
. . . отговор, може ли да работи парламента по време на
изборна кампания?
Водещ:
Господин. . .
А. Найденов:
Не, сега ще се върна и на тази тема. Но аз се опитвам да ви обясня, че няма такава дилема, която вие представихте в момента.
Водещ:
Добре, следващият политически въпрос. Девети септември и Тодор Живков - това вечни въпроси на БСП ли са?
А. Найденов:
Аз не мисля, че са само и единствено въпроси на БСП. Разбира се. . .
Водещ:
Защо тогава повдигате днес вие. . .
А. Найденов:
. . . факт е, че в днешния ден, в днешния ден трябва да
кажем, че има една оценка, която е в диаметрално противоположни посоки. Едната посока е, че 9 септември, е един своеобразен връх в десетилетни борби на българското общество за демокрация и за справедливост. Че това е завършекът, и то успешният завършек на една продължителна антифашистка съпротива. Аз впрочем съм сред хората, които споделят тази оценка. Които споделят оценката, че 9 септември не е поредната дата в годишният календар. Че тя има своето заслужено място в съзнанието и в историята на България.
М. Димитров:
Това не е. . .
А. Найденов:
Това е факт и вашата анкета, г-н Василев, в националната телевизия, посочи, че 9 септември се смята за огромна част от хората за най-важното политическо събитие на ХХ век.
М. Димитров:
Като. . .
Водещ:
Но не беше определено като положително или отрицателно.
А. Найденов:
Аз в случая не правя. . .
М. Димитров:
. . . то е отрицателно и. . .
А. Найденов:
. . . коментар на аргументите на хората.
М. Димитров:
Като се случи голямо нещастие, то също е важно политическо събитие. Девети септември е началото на тоталитарен период за България. . .
А. Найденов:
А това е другата посока, в която можем да разположим
идеологически. . .
М. Димитров:
Тежък тоталитарен период.
А. Найденов:
. . . предубедените оценки.
М. Димитров:
Това е. . . Няма идеологически предубедени оценки, това е истината. Страните, които нямаха такъв тежък тоталитарен период, се развиха, а ние получихме Тодор Живков, един диктатор, и други подобни като него. Няма какво да се лъжем, това е истината. Хиляди хора бяха пратени по лагери. Какво им казвате сега, г-н Найденов на тези хора. . .
А. Найденов:
Онова, което получихме като резултат на 9 септември. . .
М. Димитров:
. . . на тези хора, които бяха убити. . . Какво им казвате?
А. Найденов:
. . . е, краят на едно управление, което вкара България в
тройната коалиция на хитлеристка Германия. Сложи край на едно управление, което беше против националните интереси. Впрочем на едно управление, което суспендира конституцията и въведе извънредните закони. Нали не сте забравили и можете да прочетете стенограмите на Народното събрание и от този период. Но нека да не превръщаме днешната ни дискусия в дебат за 9 септември.
Водещ:
Да. Още повече че вие неволно казахте думата тройна
коалиция...
А. Найденов:
Очевидно, че има хора, които го приемат и отбелязват, и аз не виждам защо трябва да отричаме правото на тези хора.