НОВИНИ

Посланик Уорлик - външен поглед върху българската политика

Въпросът не е дали България ще се присъедини към Шенген, а кога. Това заяви посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик в студиото на "Денят започва". Страната е изпълнила всички технически изисквания, така че рано или късно решението ще бъде взето в Брюксел, смята Уорлик. Относно предстоящите избори, посланикът заяви, че вярва в българската демокрация и с нетърпение очаква да види тези избори.

посланик уорлик външен поглед българската политика
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
12:00, 20.09.2011
Чете се за: 13:33 мин.
У нас

Въпросът не е дали България ще се присъедини към Шенген, а кога. Това заяви посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик в студиото на "Денят започва". Страната е изпълнила всички технически изисквания, така че рано или късно решението ще бъде взето в Брюксел, смята Уорлик. Относно предстоящите избори, посланикът заяви, че вярва в българската демокрация и с нетърпение очаква да види тези избори.

На въпрос дали според него в Европейския съюз се прилага двоен стандарт при взимане на важните решения, Уорлик заяви, че с включването си в съюз като Европейския, България се е ангажирала да спазва правилата в него и всичко трябва да се постига с консенсус. Според посланика, страната ни ще бъде приета в Шенген, неизвестно е само кога.

Джеймс Уорлик - посланик на САЩ:
- Въпросът не е дали България ще се присъедини към Шенген, а кога. И по всички фактори личи, че България е удовлетворила всички технически изисквания по отношение на Шенген

Относно обвиненията за организирана престъпност и корупция в страната, посланикът смята, че има политическа воля за решаване на тези проблеми. А за предстоящите избори Уорлик каза, че ги очаква с нетърпение.

Джеймс Уорлик - посланик на САЩ:
- Аз съм уверен, че гражданите на България искат да има демократични избори и да бъдат избрани най-добрите кандидати - било то за президент, било то за местна власт. Смятам обаче също така и се надявам голям брой българи да излязат да гласуват, за да се гарантира, че ще бъде чут гласът на обществеността.

Що се отнася до съдебната система, посланик Уорлик коментира, че тя трябва да се реформира и това е без съмнение.

Джеймс Уорлик, посланик на САЩ в България:
- Има изключително много добри съдии и качествени хора в България, които са се ангажирали да вземат правилните решения, да вършат правилните неща. Моите критики не трябва да бъдат виждани като остри критики, които да уронват престижа. Но факт е, че има проблеми със съдебната система в България. Това не е извод, до който аз съм достигнал, а това е всеобщоприет извод. Липсва доверие в системата, а трябва да има такова. И мисля, че въпросът не е дали системата трябва да бъде реформирана, а как. Както и сред гражданите трябва да има нагласата, че им е омръзнало да толерират такива неща и да кажат явно, че искат промени. В Съединените щати е същото - също има периодични случаи на корупция, но отново опира до това всички - и гражданите, и ситемата да отвоюват своята държава и трябва гражданите да направят така, че да се случат правилните процеси в това отношение.

Пълен текст на разговора

Водещ:
Здравейте. Приветствам ви отново от студиото на "Денят започва", студио 5 на Българската национална телевизия. При мен вече е Негово превъзходителство Джеймс Уорлик, посланикът на Съединените американски щати в България. В превода, както обикновено, ще ни помага Христина Нинова. Здравейте, Ваше превъзходителство.
Джеймс Уорлик:
Добро утро.
Водещ:
Радвам се, че отново се виждаме. Добро утро. Всъщност как върви изучаването на българския език?
Дж. Уорлик:
Трудно.
Водещ:
Трудно. А да не би. . .
Дж. Уорлик:
Благодаря много за поканата.
Водещ:
Да не би пък като един опитен дипломат вие да се
преструвате, че не знаете български, за да слушате какво говорят зад гърба ви? Разбира се, това е в кръга на шегата. Преди да преминем към по-общи теми, ще ви помоля все пак да кажете и за своето пътуване до Смолян. Вие останахте като че ли възхитен от този район?
Дж. Уорлик:
(превод)
Много ви благодаря. Смятам, че това е един от най-красивите райони на страната и там имах изключително добра възможност да говоря с кметицата, с областния управител. Говорихме за екотуризъм и за опазването на околната среда, и също така как да се привлекат повече инвестиции. И мисля, че американски инвеститори биха имали интерес в този район по отношение на туризма, земеделието, както и други сектори, които там са от интерес. Бях изключително впечатлен от напредничавото мислене на кметицата и също така на други представители на. . .
Водещ:
Със сигурност районът се нуждае от по-добра инфраструктура. Това е едно от честите заболявания на българската икономика и. .
.
Дж. Уорлик:
Мисля, да, че е подобрена инфраструктурата, но също така мисля, че трябва да има по-добър обмен, търговски обмен с Гърция и също така по-добър гранично-контролен пункт, и също така повече инвестиции в екотуризма, тъй като този район е изключително красив.
Водещ:
Тоест можем да бъдем сигурни, че вие ще лобирате пред американски инвеститори евентуално?
Дж. Уорлик:
Да и всъщност Съединените щати бяха най-големият инвеститор през 2010 година. И мога да предскажа, че Съединените щати ще бъдат най-големият инвеститор и през 2011 година и се надявам тези инвестиции да бъдат пръснати из страната, не само да са концентрирани в София.
Водещ:
Да. Вече споменахте, че по-добрата комуникация през
границата в региона между Гърция и България би помогнала за развитието на региона. Та, като казахме граница, да стигнем до Шенген и шенгенското пространство. Една от основните новини на днешния ден е твърдото решение на Холандия да блокира на съвета на 22 септември, съвета по вътрешни въпроси, да блокира приемането на България и Румъния в шенгенското пространство. Като един от основните аргументи отново е корупция, корупция, корупция, недостатъчна борба с организираната престъпност. Как ще коментирате?
Дж. Уорлик:
Въпросът не е дали България ще се присъедини към Шенген, а кога? По всички фактори личи, че България е удовлетворила всички технически изисквания по отношение на Шенген, и мисля, че решението ще бъде взето в Брюксел. Въпросът е кога. Дали сега или по-късно, това не е сигурно, но България ще стане член и заслужава да бъде.
Водещ:
Да, мисля, че сте прав, но знаете ли защо ви запитах? Защото вие, така, периодично хвалите правителството за борбата с корупцията и организираната престъпност, за добрата воля, която се проявява и която воля дава резултат. Защо според вас холандците не виждат това?
Дж. Уорлик:
Всъщност налице наистина има политическа воля за борбата с организираната престъпност и корупцията и аз това съм го казвал и преди, както публично. . . така и от страна на Вашингтон, и те са го казвали. Но това не значи, че все още не съществуват предизвикателства в областта на върховенството на закона и в тази борба. Естествено не може да има мигновени промени. Трябва да се провежда тази борба дългосрочно. Ще има понякога отстъпления от целите, но най-важното е да има ангажимент. Но не само от страна на правителството, но също така и от страна на гражданите и те да демонстрират, че им е омръзнало наличието на корупция и организирана престъпност, която са виждали през последните 20 години. Това е отговорност на всички. Така че аз виждам, че всъщност тенденцията е положителна, но все още има доста дълъг път, който трябва да бъде изминат по отношение на тези важни въпроси.
Водещ:
Знам, че в качеството ви на дипломат вие трябва много да внимавате, когато давате такива отговори. И все пак дали пък вътре в Европейския съюз не текат процеси, които определят понякога и двойни стандарти? Дали в случая не се прилага един двоен стандарт към Румъния и България, от една страна, и към други страни, от друга?
Дж. Уорлик:
Когато се включвате в един съюз като Европейския съюз, вие се ангажирате да се съобразявате с всичките правила на такъв съюз и така се вземат и решенията, на базата на консенсус. Мисля, че е здравословно да има дискусии по такива теми, както в рамките на Европейския съюз, така и в самата България. Но отново тук мога да кажа, че смятам, че България ще стане част от Шенген, но въпросът е дали сега, съвсем скоро, или малко по-нататък.
Водещ:
Съвсем скоро ни предстоят президентски избори, както и местни.
Дж. Уорлик:
Чух го това някъде.
Водещ:
Прочетохте и чухте някъде. . . както и местни избори. Ще има и чужди наблюдатели. Като човек, който вече познава българската обществена и политическа действителност, спокоен ли сте за доброто провеждане на изборите, за тяхната прозрачност, за това, че те ще се проведат според регламента и според законите на страната?
Дж. Уорлик:
Вижте, аз имам голяма вяра в българската демокрация и дори не смятам, че трябва да имаме съмнение в това отношение. Естествено всички очакваме винаги да са налице честни избори, но мога тук да кажа, че и в Щатите имаме външни наблюдатели, които наблюдават и нашите избори. Всъщност в тази връзка мога да кажа, че и вчера бях на един форум, където участваха журналисти и където се подчерта, че не е само ролята на правителството да ограничи, да елиминира купуването на гласове, но също така на всички граждани. И аз съм изключително уверен, че гражданите на България искат наистина да има демократични избори и да бъдат избрани най-добрите кандидати, било то за президент или за местна власт. И аз очаквам с нетърпение да видя какво ще се случи на изборите и с удоволствие ще говоря с всеки, който бъде избран от българите.
Водещ:
И сте вероятно оптимист и за това, че обществените и
гражданските нагласи са достатъчно зрели, за да могат българите да се справят с такива проблеми като купуването на гласове?
Дж. Уорлик:
Абсолютно, категорично. Смятам просто, че всички трябва да се ангажират с това и да внимават, и да се справят с този род проблеми задружно. Мисля, че това е един процес, който е част от историята на България. Ние в Съединените щати също имаме някои предизвикателства, с които е трябвало да се справяме по отношение на изборите, въпросът е да се намери най-добрия начин. Но очаквам с нетърпение да видя тези избори за президент и за местна власт, и всъщност ми предстои даже да се срещна с някои, най-вече с най-изявените кандидатпрезидентски двойки, това е част от моята работа. Смятам обаче също така и се надявам голям брой българи да излязат да гласуват, за да може да гарантират, че ще бъде чут гласът на обществеността.
Водещ:
Следите отблизо развитието на съдебната реформа в България през цялото време, откакто сте тук. Как мислите, че вървят нещата в тази насока? Дали има динамика, и то в положителна посока, или има застой? Да припомним, че в последните няколко месеца се получиха доста неблагополучия около Висшия съдебен съвет.
Дж. Уорлик:
Има изключително много добри съдии и качествени хора в България, които са се ангажирали да вземат правилните решения, да вършат правилните неща. Така че моите критики не трябва да бъдат виждани като остри критики, които да уронват престижа, но фактът е, че има проблеми със съдебната система в България, и това не е изводът, до който аз съм достигнал, а това е всеобщо приет извод. Липсва доверие в системата, а трябва да има такова. И мисля, че въпросът не е дали системата трябва да бъде реформирана, а как. И по-конкретно как да бъде реформиран Висшият съдебен съвет, защото смятам, че на хората вече им е омръзнало, че нещата не функционират добре. Не опира до мен, аз да решавам как да бъде променена системата. Трябва да има продуктивни, конструктивни дискусии по тази тема. И мисля, че обаче повечето хора, с които аз говоря, наистина искат да видят положителни промени и искат да видят тези съдии, които са честни, които са добри професионалисти, да надделеят и да има наличие на правосъдие. Защото наистина няма по-лошо от това да видиш някой, който явно, че е извършил престъпление, и този човек да е на свобода. И трябва да има реформа, но дори в цялостната система, не става дума само за съдебната система, но също така и прокуратура, други елементи на цялостната система. Както и сред гражданите трябва да има нагласата, че им е омръзнало да толерират такива неща, и да кажат явно, че искат да видят промени. В Съединените щати е същото, също има периодични случаи на корупция, но отново опира до това всички, всички - и гражданите, и системата, да отвоюват своята държава. И трябва гражданите да направят така, че да се случат правилните процеси в това отношение.
Водещ:
Като говорим за това, да ви попитам и съвсем лично, какво е личното ви мнение, как би се отразило напускането на Министерството на правосъдието от страна на г-жа Маргарита Попова, ако бъде избрана за вицепрезидент. И ще се стигне ли до някакви сътресения по този начин и нестабилност в рамките на българското правосъдие, в сферата на правосъдието?
Дж. Уорлик:
Както сме научили, в сферата на политиката както в България, и в Съединените щати, нищо не зависи от един-единствен човек. Зависи от многото хора, които участват, и от процесите. Не знам какви ще са резултатите от изборите и каква е съдбата на министър Попова, но каквото и да се случи, се надявам да видя екипа в Министерството на правосъдието и в другите агенции, министерства да продължат да са ангажирани за положителни промени и да гарантират, че никой не стои над закона, независимо колко пари или влияние имат съответните хора. Или ако съответно не се съобразява човек със закона, трябва да бъде наказан, трябва да има правото на справедлив процес, разбира се, но ако човекът е виновен, трябва да бъде изправен пред съда и да понесе съответните санкции. Така че се надявам който и да бъде избран като президент, като министър на правосъдието, ще бъдат поети необходимите отговорности, за да са налице законодателните рамки и процесите, така че да се гарантира да има наличие на правосъдие.
Водещ:
Добре, да се надяваме, че наистина е така. Още малко за българската политическа действителност. Може би разбрахте, че някои от кандидатите за президент излизат с някои по-радикални идеи, като например мораторуим върху политическите партии, което може би застрашава демокрацията. Има ли такива опити по време на кандидатпрезидентските кампании в Щатите от определени кръгове?
Дж. Уорлик:
Всъщност не бихте ли казали, че демокрацията е нещо
прекрасно, защото това, което можем да видим, е хора с
най-различни мнения от най-ляво в пространството до най-дясно, но в крайна сметка всичко опира до гласоподавателите. Хората в България ще получат правителството, което заслужават, нали така, това е правилото, защото в крайна сметка опира до това кого ще избереш. Дали ще избереш някой, който иска да наложи такъв мораториум, това ще е изборът на българските граждани, 7 милиона и половина. Това е валидно и за Съединените щати. Вижте и политическите дебати, които протичат в момента в Съединените щати, защото и ние навлизаме в предизборна фаза, и разгледайте различните мнения, които съществуват, и дискусиите, които протичат. Но смятам, че това е здравословно както за Щатите, така и за България.
Водещ:
Искам да ви питам и за нещо друго. Появиха се изследвания, резултати, заключения от американска страна както на независими, най-вече на независими организации, че в България има някаква заплаха за религиозната толерантност, че има религиозна толерантност, но тя в последно време е спаднала. Появили са се ксенофобски настроения или настроения на основата на етническата неприязън. Вие забелязвате ли такъв процес?
Дж. Уорлик:
Всъщност Вашингтон даде доста висока оценка на България по отношение на религиозната свобода и това не трябва да е изненада за никого, защото България е страна, която от десетилетия, от векове винаги се е славела със своята религиозна толерантност. И аз съм пътувал из различни краища на България, дори и вчера, по време на пътуването ми до Смолян, имах възможността да видя общности, където мюсюлмани и християни са живели от векове заедно, рамо до рамо. Но все пак трябва винаги да сме осторожни, защото винаги има налице някои сили, които действат да уронят толерантността. И не трябва никога да приемаме като даденост религиозната толерантност, т.е. трябва винаги и постоянно да се подсещаме, че докато наистина е налице тази богата история на религиозна толерантност в България, не трябва да почиваме или да почива България на стари лаври и трябва винаги да се внимава, че има хора и процеси, които се опитват да уронят тази дългосрочна традиция на религиозна толерантност в България.
Водещ:
Сега ще направя рязък завой. Ваше превъзходителство, дали не направихте грешка, като отидохте на крака при шефа на "Лукойл - Нефтохим"? Там се развяваха и американски, и български, и руски
знамена. Сега ще ви кажа нещо, което пише, да кажем, един
професор - Чавдар Добрев, във вестник "Дума": г-н Уорлик направи грешка, не разбра колко е силно лобито на "Лукойл" в собствената му страна и от Вашингтон, образно казано, се наложи да му издърпат ушите.
Дж. Уорлик:
Честно казано, тази визита няма нищо общо с Русия и "Лукойл" няма нищо общо с Русия, а става дума за икономиката на България. И в крайна сметка "Лукойл" е най-големият работодател в България редом с българската държава и взаимоотношенията между "Лукойл" и българските граждани са изключително важни. И във връзка с всичко, което се говореше за "Лукойл", исках аз сам за себе си да разбера какво се случва там, за какво става дума. И всъщност смятам, че моята визита там беше изключително положителна. Чухте председателя на "Лукойл", който публично се изправи пред медиите и каза, че в България. . . че "Лукойл" ще се съобразят с всичките законодателни изисквания на България. И идеята естествено не е да бъде наказан "Лукойл", а целта е всички фирми, включително и "Лукойл", които оперират в България, да се съобразяват със законодателството, да се съобразяват с прозрачността и в крайна сметка вниманието на медиите към тях беше положително. И нещата трябва да се гледат не през политическите очила, а през икономическата призма, защото "Лукойл" е голям инвеститор в България, важен елемент на българската икономика, и фактът е обаче също така, че трябва и да се съобразяват със законодателството на България и трябва да им се търси отговорност, ако не са го направили.
Водещ:
Сега ще поговорим и за Либия, за ситуацията там. И все пак още един въпрос, свързан с България. Не се чувствате притеснен понякога, че казват - той се изявява като генерал- губернаторът на България, взима отношение по прекалено много въпроси, които засягат тази страна.
Дж. Уорлик:
Не, не се притеснявам за това. Вижте, правителството са тези, които решават какво се случва и нямат нужда от съвет от никого. Но аз, ако мога да стимулирам дискусии по важни въпроси за българските граждани, аз вярвам, че това е полезна роля, която американският посланик може да изиграе. Когато говоря за върховенство на закона или енергетика, или за инвестиции, аз се опитвам да бъда изключително искрен с българските граждани и аз просто изказвам това, което виждам из страната. Не на всеки му харесва да чуе истината, разбира се, и не на всеки му харесва какво казвам. Но аз се съобразявам с моите принципи. Естествено, когато човек прави това, винаги има хора, които го харесват и които не. Това винаги ще е така. В крайна сметка, ако всички граждани в България приветстваха всичко това, което казвам, щях да се притесня. Всъщност сега съм спокоен за това, че има хора, които харесват и не харесват това, което казвам, и че генерирам положителни дискусии. И по този начин смятам, ако съм постигнал това, че съм изпълнил една положителна своя функция.
Водещ:
Скоро ли ще падне според вас окончателно режимът на Кадафи или нещата наистина отиват към едно забавяне?
Дж. Уорлик:
Мисля, че добрата новина за българските граждани е, че предстои наистина изникването на една жива и живо разгръщаща се демокрация в Либия след доста дълги години на потискане. Не знам кога ще се случи, разбира се, но мисля, че гражданите там ясно са изказали, че искат да си върнат обратно страната и че не искат диктатор да продължи да упражнява контрол над тях. И мисля, че това е една положителна новина за света. Когато говорим за арабската пролет и в крайна сметка това, ето, е един процес, който можем да наречем същинска демокрация. Но този процес не е нещо, което се случва в рамките на един ден. Това ще е един дългосрочен, труден процес за установяване на демокрация в една страна, която от десетилетия не познава това нещо, наречено демокрация. Но мисля, че в Либия това ще е едно положително явление.
Водещ:
Така. Само че опасността е там, както съобщава и "Амнести интернешънъл" в свой доклад, че и двете страни продължават да извършват действия, които са против универсалните човешки ценности, да избиват цивилно население и т.н., да мъстят. Притеснява ли ви това? Каква е ситуацията в момента в това отношение?
Дж. Уорлик:
Понастоящем ситуацията там наистина не е стабилна. Ние се надяваме, че ако има нарушаване на правата на човека от която и да е от страните, се надяваме това да спре възможно най-бързо. Ние искаме да видим невинни цивилни граждани, мъже, жени, деца, да бъдат защитени срещу този род насилие. Това, което се надяваме да видим, е. . . Кадафи ще напусне Либия и за да може да сме свидетели на мир, който отново да възтържествува в Либия и да се възвърне стабилността, и да видим установяването на едно демократично правителство. Но пътят не е лесен дотам.
Водещ:
Не очаквате, че Либия може да затъне в една безкрайна
гражданска война, която да се проточи с години?
Дж. Уорлик:
Надяваме се, че Кадафи сам за себе си ще види какво е
правилното нещо, което трябва да направи за доброто бъдеще на своята страна, а именно да се оттегли, и за да позволи да настъпят демократични процеси там. Никой не иска да вижда гражданска война в Либия. Ние искаме да видим здрава демокрация изникне от всичко това. Вижте какво се случва по улиците из цяла Либия. хората излизат и публично казват, че искат да си върнат страната. Така че аз се надявам съвсем скоро хората да могат да си я възвърнат.
Водещ:
Много добре знаете, че опасенията на някои от добрите коментатори, запознатите със ситуацията във връзка с арабската пролет, са, че след нея може да последва една ислямистка есен, че и зима.
Дж. Уорлик:
Ами това, което виждаме всъщност, е, че случаят на всяка една страна от тази част на света е много различен. Либия е много различна от Сирия например. И няма една-единствена формула, която да е валидна за всичките страни там. Виждаме, че демонстрации и протести продължават да се стичат в Египет, въпреки че там видяхме края на диктатурата. Но въпреки това египтяните все още търсят правилния път към демократичното правителство. Това е една изключително важна страна в света. Моята лична гледна точка, а всъщност и моят син живя една година в Египет, и затова казвам, че моят възглед по отношение на Египет е, че хората наистина искат да видят да се установят там процеси, които да осигурят наличието на демокрация и опазване на човешките права. И това е нещо, от което имат необходимост.
Водещ:
Ваше превъзходителство, може би да завършим с основните поуки, много синтезирано казано, десет години след 11 септември.
Дж. Уорлик:
Това, което се е случило, е, че елиминирахме главата на "Ал Каида" и наистина можем да отпразнуваме края на Бин Ладен. Но като цяло все още е налице заплаха, защото съществуват хора по света, било то "Ал Каида" или талибаните, които не вярват в ценностите, в които ние вярваме. Не вярват в демокрация, не вярват в човешките права, не вярват във важната роля и място на жените в обществото. И тези хора ще направят каквото е по силите им, за да уронят устоите на тези наши ценности и за да извършат терористични актове срещу нас. И аз тук, като казвам нас, нямам предвид само Съединените щати, защото от терористичните актове, които сме видели, са се случвали и на други точки по света. Тоест ние всички не можем просто да се отпуснем и да кажем, че светът е едно сравнително сигурно място. Трябва да останем осторожни, трябва да останем ангажирани в тази борба. Съединените щати, както и НАТО са в Афганистан именно защото са наясно, че все още има явна заплаха от организации, които са свързани както с талибаните, така и организации като "Ал Каида". Ние, американците, загубихме хиляди наши съграждани в тази борба. България също даде своята дан. Но е важно да не се чака Съединените щати да бъдат атакувани отново, а всъщност да предприемаме изпреварващи мерки, за да можем да изкореним тероризма, където и да се намира той по света. И мисля, че Съединените щати сме изключително щастливи от факта, че имаме изключително добри съюзници като България, които са осъзнали също заедно с нас наличието на тази заплаха и които работят заедно с нас и с НАТО, за да се борим срещу тероризма.
Водещ:
Благодаря ви, Ваше превъзходителство, за това интервю. Джеймс Уорлик, посланикът на Съединените щати, в интервю за "Денят започва". Благодаря и за превода.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

Слави Трифонов се обяви против Борисов да е премиер, а Атанасов - председател на парламента
Слави Трифонов се обяви против Борисов да е премиер, а Атанасов - председател на парламента
15:32, 25.11.2024
Чете се за: 01:17 мин.
Комисар Златанов: България ще изпълнява перфектно задълженията си и след като влезе в Шенген по суша
Комисар Златанов: България ще изпълнява перфектно задълженията си и след като влезе в Шенген по суша
14:58, 25.11.2024
Чете се за: 04:17 мин.
Слънчево време, затоплянето продължава - сняг и дъжд в петък и събота
Слънчево време, затоплянето продължава - сняг и дъжд в петък и събота
12:47, 25.11.2024
Чете се за: 02:15 мин.
Над 50% увеличение на случаите на домашно насилие само за година
Над 50% увеличение на случаите на домашно насилие само за година
12:35, 25.11.2024
Чете се за: 02:47 мин.
Психично болен уби баща си и нападна майка си в сливенското село Сотиря
Психично болен уби баща си и нападна майка си в сливенското село Сотиря
12:15, 25.11.2024
Чете се за: 00:35 мин.
Борисов: За два - три месеца можем да измъкнем държавата от блатото
Борисов: За два - три месеца можем да измъкнем държавата от блатото
12:01, 25.11.2024
Чете се за: 04:05 мин.
Делото срещу Васил Божков отново не успя да започне
Делото срещу Васил Божков отново не успя да започне
11:31, 25.11.2024
Чете се за: 01:22 мин.
Почитаме паметта на свети Климент Охридски
Почитаме паметта на свети Климент Охридски
11:20, 25.11.2024
Чете се за: 02:40 мин.
Седмицата в снимки: 12 - 25 ноември
Седмицата в снимки: 12 - 25 ноември
11:12, 25.11.2024
Чете се за: 02:22 мин.
Съдбата на БДЖ: Разделят на три лота влаковите маршрути?
Съдбата на БДЖ: Разделят на три лота влаковите маршрути?
09:46, 25.11.2024
Чете се за: 03:17 мин.
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им
09:01, 25.11.2024 (обновена)
Чете се за: 01:25 мин.
Д-р Гергана Николова: Пикът на сезонния грип се очаква в края на декември, началото на януари
Д-р Гергана Николова: Пикът на сезонния грип се очаква в края на декември, началото на януари
08:59, 25.11.2024
Чете се за: 05:55 мин.
Топ 24
Най-четени
По света и у нас в 100 секунди
По света и у нас в 100 секунди
Турция иска членство в ЕС
Турция иска членство в ЕС