Декларация с искане да се спре предлаганата пенсионна реформа внесоха в Министерския съвет синдикатите. Те поставиха ултиматум, че ако искането им не бъде прието, ще започнат стачки във всички предприятия в страната. В ранния следобед синдикалните лидери Константин Тренчев и Пламен Димитров бяха поканени на преговори от депутати от ГЕРБ. От правителството са предложили пенсионната възраст от 2012 да се вдигне само за трета категория труд, но синдикатите не са приели. Преговорите продължават.
Декларация с искане да се спре предлаганата пенсионна реформа внесоха
в Министерския съвет синдикатите. Те поставиха ултиматум, че ако искането им не бъде прието, ще започнат стачки във всички предприятия в страната. В ранния следобед синдикалните лидери Константин Тренчев и Пламен Димитров бяха поканени на преговори от депутати от ГЕРБ. От правителството са предложили пенсионната възраст от 2012 да се вдигне само за трета категория труд, но синдикатите не са приели. Преговорите продължават.
Хиляди синдикалисти от КНСБ и КТ "Подкрепа" излязоха днес на протест срещу пенсионната реформа на правителството. Разделиха се на два лъча - КНСБ тръгна от площад "Македония", "Подкрепа" от Националния стадион. Представителите на всички синдикални федерации се обявиха срещу увеличаването на възрастта за пенсиониране с една година от 1 януари 2012 и премахването на класа за прослужено време за работещите в администрацията.
Протестиращи:
- Пенсионната възраст вдигат, затова протестираме? Няма да работим до 60-70 години.
- А с какво се занимавате?
- Шивачки сме.
- Не може навсякъде да е плавно в Европа, а тука е наведнъж, просто не става така.
- Ако си спомняте преди две години бяхме пак тук, подписа се едно споразумение, което вече е нарушено, тук сме, за да им покажем, че не трябва така да си играят със съдбите на хората.
Шествието на КНСБ внесе декларация в Министерския съвет, с която настоя за прекратяване на пенсионната реформа на правителството, в противен случай ще започнат стачки във всички предприятия в страната.
Именно тук на площада пред Народното събрание започна многохилядният митинг на двете синдикални централи. На преден план на трибуната бяха чучелото на финансовия министър и снимките на депутатите от ГЕРБ, внесли в последния възможен момент в проектобюджета пенсионните промени. Снимките на всички бяха скъсани, поискана беше и оставка на правителството.
- Ще започна с този, който ги води, главния лъжец - Симеон Дянков. Дянков вън.
Евгени Душков - изп. секретар на КТ "Подкрепа":
- И Дянков, и всички да си подадат оставката. И г-н Бойко Борисов като е толкова отворен и говори по всички медии да дойде тук сред народа да говори пред нас.
Людмил Павлов - Федерация Металурзи - "Подкрепа":
- Оставка, оставка.
В същото време депутати от ГЕРБ чакаха час и половина лидерите на синдикалистите да приемат поканата им за среща. Тя продължи около час и след нея Пламен Димитров обяви, че са e получена покана за среща с парламентарната група на ГЕРБ, на която синдикатите ще кажат своите предложения за пенсионната реформа. И още.
Пламен Димитров - президент на КНСБ:
- Законът, който трябваше да се гледа след малко в бюджетна комисия и с който трябваше да се увеличи пенсионната възраст, няма да бъде гледан днес...
Валентин Николов - зам.-председател на ПГ на ГЕРБ:
- Изтегляме закона, защото изтегляме закона от комисия, няма да се гледа днес, ако трябва цяла нощ ще работим, но ще търсим вариант за общо решение.
Дали протестите ще продължат и дали ще има стачки зависи от това какво ще се случи на преговорите. Синдикатите заявиха, че няма да отстъпят от позицията си.