Ледоходът по Дунав разруши пристанището в Силистра. Смачкани и почти напълно разрушени са понтоните. След като снощи ледът по замръзналата река се пропука и тръгна надолу по течението, нанасяйки щети по крайбрежието, рано сутринта Дунав отново замръзна. Собствениците на плавателни съдове и пристанищни съоръжения в града са в очакване ледоходът да се отприщи отново и да нанесе нови щети. Реката е под постоянно наблюдение. Нивото се измерва на всеки час. През последните няколко часа е отчетен спад с 5 сантиметра.
Ледоходът по Дунав разруши пристанището в Силистра. Смачкани и почти напълно разрушени са понтоните. След като снощи ледът по замръзналата река се пропука и тръгна надолу по течението, нанасяйки щети по крайбрежието, рано сутринта Дунав отново замръзна. Собствениците на плавателни съдове и пристанищни съоръжения в града са в очакване ледоходът да се отприщи
отново и да нанесе нови щети. Реката е под постоянно наблюдение. Нивото се измерва на всеки час. През последните няколко часа е отчетен спад с 5 сантиметра.
От сутринта собственици на плавателни съдове и съоръжения се мъчат да спасят каквото е останало от снощното ледено бедствие. Част от съоръженията бяха извадени на брега с кран, а плавателните съдове - привързани с допълнителни въжета. В очакване на нова ледена вълна.
Дунав сякаш си играе с нервите на хората и ги държи в напрежение. Цял ден днес всички очакваха ледоходът да тръгне отново, но с голяма тревога,
защото, ако цялата тази ледена маса се отприщи отведнъж, ще помете всичко по пътя си.
В района на силистренското пристанище се наблюдава истински природен феномен – цяло езеро се отвори насред ледения Дунав. По-нагоре реката е изцяло замръзнала до село Попина, което е на 30 километра нагоре. Ледът е плътен и наслоен и прави тапа, която изцяло спира течението.
Пламен Гойчев - Дунавски речен клуб: "Става като преградна стена - за водата това е запор. Досега беше пълно заледяване, но водата все пак циркулираше отдолу. Сега вече няма спасение."
Ледовете може да бъдат взривени, но според потърпевшите е вече късно.
Пламен Гойчев - Дунавски речен клуб: "Правили са го преди години, 85-та година - бомбардирали са, проправяли са път на водата с различни видове взрив, но вече няма кой да се занимава с тези неща, тогава го е правила държавата."
Николай Димов - областен управител: "Това може да го направи само и единствено румънската страна, тъй като, знаете, че тапата е на 30 км под Силистра. Поддържат се връзки чрез Гранична полиция с граничните власти."
Утре ще продължат разговорте с румънската страна за изход от ситуацията. Заради ледената преграда расте и опасността от наводнение. В отсрещния румънски град Кълъраш, където брегът е по-нисък, реката вече прелива и нанася поражения. Засега по силистренското крайбрежие не са измерени критични нива, но ако ледовете продължат да се трупат, наводнението е неизбежно.