В Кюстендил днес отбелязаха 75 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта през Втората световна война. Признателни жители и гости от Израел поднесоха венци и цветя на паметника на кюстендилеца Димитър Пешев, помогнал за спасяването от депортация на близо 50-те хиляди български евреи.
Бети Леон е една от спасените евреи от депортация, която всяка година идва в Кюстендил за да отдаде своята голяма признателност към Димитър Пешев и хората помогнали днес да е жива. Жената със сълзи на очи разказа за преживения ужас, когато е била едва пет годишна.
Бети Леон - председател и основател на сдружение "Израело-българска дружба": “Беше нещо страшно, това е нещо, което не може да се забрави. Аз бях в Шумен тогава, родена съм в Шумен и там ни земаха направо в полицията закараха ни и там в двора на полицията имаше хора. Беше претъпкано. Една жена припадна.”
В същия ден, на 9 март 1943 г. Димитър Пешев се среща с министъра на вътрешните работи Петър Габровски. След срещата им министърът заповядва да се спре депортацията на евреите от старите предели на България.
Бети Леон - председател и основател на сдружение "Израело-българска дружба": ”На обед на практика обратно, освободиха всички, първо жените след това мъжете. Майка ми каза, че тя не тръгва без мъжа си. Изчакахме го и него и така се прибрахме в еврейската махала тогава.”
Хуманното дело на Димитър Пешев никога не се забравя в Израел, каза Хези Леви, който бе сред присъстващите дошли да отдадат почит към големия българин.
Хези Леви: “ Това е геройство да стои против всичките и да спаси тези хора че са били една част от българския народ.”Израелският народ в знак на признателност удостоява посмъртно Димитър Пешев с медал „Праведник на света“, който се присъжда на хора с особен принос за спасяването на евреите от Холокоста. През 2000 г. в сградата на Съвета на Европа в Страсбург, е поставен и бюст паметник на Пешев, дарен от българското Народно Събрание, а Международна фондация изсича медал с неговия лик. През 1997 г. Димитър Пешев получава посмъртно най-високия български орден „Стара планина”.