България се придвижва с 12 позиции напред в годишната класация законкурентоспособност на Световния икономически форум в Давос. В момента страната ни заема 62-рото място, от 144 държави, и се нарежда преди Словакия, Румъния и Гърция. Най-конкурентната страна в света си остава Швейцария, следвана от Сингапур.
България се придвижва с 12 позиции напред в годишната класация за
конкурентоспособност на Световния икономически форум в Давос. В момента страната ни заема 62-рото място, от 144 държави, и се нарежда преди Словакия, Румъния и Гърция. Най-конкурентната страна в света си остава Швейцария, следвана от Сингапур.
Най-голям принос за скока ни в класацията има макроикономическата
стабилност - нивото на националните спестявания и ниският бюджетен дефицит. По отношение на пазара на труда също имаме скок нагоре със
седем позиции. Незначително е придвижването при иновациите. Те, заедно
с институциите и развитието на бизнеса, продължават да ни дърпат назад. Институциите ни търпят критика, главно заради корупцията и неефективната съдебна система, където заемаме 122-то място. Състоянието на българските фирми все още се оценява негативно и по този показател отстъпваме с едно място надолу в класацията.